UNIVERZITET U TUZLI
MEDICINSKI FAKULTET
Univerzitetska 1
Tuzla
O B J A V L J U J E
Kandidat Benjamin Husejnović, dipl. ing. medicinske radiologije, javno će braniti završni magistarski rad pod naslovom „Učestalost i karakteristike Tarlove ciste na magnetnoj rezonanci“ dana 16.12.2024. godine sa početkom u 14,00 sati u Učionici Anatomije Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, pred Komisijom u sastavu:
- Dr. med. sci. Renata Hodžić, vanredni profesorza nastavni predmet „Neurologija“ na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, predsjednik
- Dr. med. sci. Svjetlana Mujagić, vanredni profesorza nastavni predmet „Radiologija i nuklearna medicina“ na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, mentor, član
- Dr. med. sci. Nihad Mešanović, vanredni profesorza nastavni predmet „Radiologija i nuklearna medicina“ na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, član
Zamjenski član Komisije dr.med.sci. Alma Efendić, vanredni profesor za nastavni predmet „Radiologija i nuklearna medicina“ na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli.
Završni magistarski rad može se pogledati u Sekretarijatu fakulteta radnim danom od 10,00 do 14,00 sati.
Pristup javnosti je slobodan.
REZIME RADA
Uvod: Tarlove ciste (TC-e) su perineuralne ciste koje se najčešće nalaze na razini sakralne kralježnice, a nastaju između pokrovnih slojeva perineurija i endoneurija u blizini ganglija dorzalnog korijena. Definirane su kao ekstraduralne meningealne ciste sa nervnim vlaknima. Obično su benigne, asimptomatske lezije, ali mogu se prezentovati kliničkom slikom koja uključuje neurološke simptome. Cilj: Istraživanje je imalo za cilj utvrditi prevalencu, karakteristike i vizualizaciju TC-i na pojedinim sekvencama magnetne rezonance (MR) lumbosakralnog dijela kičme. Ispitanici i metode: U retrospektivnoj studiji bilo je uključeno 267 pacijenata (71 muškarac i 196 žena) kojima je pregledom MR lumbosakralnog dijela kičme verifikovana jedna ili više TC-i. MR pregledi su rađeni na MR uređaju tipa “Siemens Magnetom Sempra 1.5T”, te je korišten protokol koji se sastoji od: localizer-a u tri ravni (sagitalna, coronalna i transverzalna ravan), T2 TSE sagitalne sekvence, T1 TSE sagitalne sekvence, T2 STIR sagitalne sekvence, T2 TSE coronalne sekvence i T2 TSE msma transverzalne sekvence. Analizirani su: dobna i spolna struktura ispitanika, broj pojedinačnih TC-i po pacijentu, lokalizacija, veličina i vizualizacija na T1 TSE i T2 TSE sekvencama. U statističkoj obradi korištena su testiranja na nivou signifikantnosti od a=0^5; tj. razlike na nivou p<0.05 smatrane su statistički značajnim.
Rezultati: Kod 267 (24,2%) od 1102 pacijenta kojma je urađen MR lumbosakralnog dijela kičme verifikovano je postojanje TC-e. Od 267 ispitanika, 71(26,6%) su bili muškog pola, a ostalih 196 (73,4%) su bili ženskog pola (χ2=22,50; df=1; p0,05). Mod A-P dijametra TC-i je 5mm, a aritmetička sredina 6,86±4,13mm, dok C-C mod 6mm, a aritmetička sredina 9,71±7,51mm. Najveća TC je pronađena kod ispitanika muškog pola sa dimenzijama od 33mm u A-P dijametru i 117mm u C-C dijametru. Vizualizacija je statistički značajno bolja kod T2 TSE sekvence, gdje se značajna većina cisti (87,64%) vizualizira sa jasnim granicama, dok se na T1 TSE sekvenci značajan dio slabo vizualizira, ili vizualizira bez jasnih granica (χ2=141,81; df=2; p<0,001).
Zaključak: Prevalenca TC-e u našoj populaciji nešto je veća u odnosu na rezultate drugih studija. Značajno češće se javljaju kod ženskog pola sa prevalencijom od 73,4%, što je u skladu sa rezultatima drugih studija. Unifokalne TC-e se javljaju češće u odnosu na multifoklane ciste. Najčeća lokacija TC-e je na nivou drugog sakralnog pršljena i pretežno su kranio-kaudalno duguljastog oblika. T2 TSE je signifikantno senzitivnija sekvenca za detekciju TC-e u odnosu na T1 TSE.
Ključne riječi: Tarlova cista, ekstraduralne meningealne ciste, perineuralne ciste, učestalost, vizualizacija, magnetna rezonanca.