Za naše srednjoškolce govorili su: doc. dr. Gabriel Pinkas, studentica Maida Šljivić i alumnistkinja Alma Tihić.
Pogledajte šta vam ovaj fakultet nudi i koje su njegove posebnosti.
KABINET REKTORA
Za naše srednjoškolce govorili su: doc. dr. Gabriel Pinkas, studentica Maida Šljivić i alumnistkinja Alma Tihić.
Pogledajte šta vam ovaj fakultet nudi i koje su njegove posebnosti.
KABINET REKTORA
Čvrsto vjerujemo da internet treba biti dostupan svima i posvećeni smo pružanju web stranice koja je dostupna najširoj mogućoj publici, bez obzira na sposobnost.
Da bismo to ostvarili, nastojimo da se što strožije pridržavamo Smjernica za pristupačnost web sadržaja 2.1 (WCAG 2.1) Konzorcija za svjetsku mrežu (W3C) na nivou AA. Ove smjernice objašnjavaju kako učiniti web sadržaj dostupnim ljudima sa širokim spektrom invaliditeta. Usaglašavanje sa ovim smjernicama pomaže nam da osiguramo da je web stranica dostupna slijepim ljudima, ljudima sa motoričkim oštećenjima, oštećenjem vida, kognitivnim smetnjama i još mnogo toga.
Ova web stranica koristi razne tehnologije koje imaju za cilj da je učine što dostupnijom u svakom trenutku. Koristimo interfejs za pristupačnost koji omogućava osobama sa određenim invaliditetima da podeše korisnički interfejs web stranice (UI) i dizajniraju ga prema svojim ličnim potrebama.
Osim toga, web stranica koristi aplikaciju zasnovanu na veštačkoj inteligenciji koja radi u pozadini i neprestano optimizuje njen nivo pristupačnosti. Ova aplikacija ispravlja HTML web stranice, prilagođava njenu funkcionalnost i ponašanje za ekranske čitače koje koriste slijepi korisnici i za funkcije tastature koje koriste osobe sa motoričkim oštećenjima.
Ako želite kontaktirati vlasnika web stranice, koristite obrazac na web stranici
Navigacija tastaturomNaša web stranica primjenjuje tehniku ARIA atributa (Accessible Rich Internet Applications), zajedno sa raznim promjenama ponašanja, kako bi osigurala da slijepi korisnici koji posjećuju sa ekranskim čitačima mogu čitati, razumjeti i uživati u funkcijama web stranice. Čim korisnik sa ekranskim čitačem uđe na vaš sajt, odmah dobija upozorenje da uđe u profil ekranskog čitača kako bi mogao efikasno pregledati i upravljati vašim sajtom.
Komponente web sajta od vrha do dna, kako bi se osigurala neprekidna usaglašenost čak i pri ažuriranju sajta. U ovom procesu, pružamo ekranskim čitačima smislene podatke koristeći skup ARIA atributa. Na primjer, pružamo tačne natpise za forme; opise za ikone na koje se može kliknuti (ikone društvenih mreža, ikona za pretragu, ikona korpe, itd.); smjernice za validaciju unosa u forme; uloge elemenata kao što su dugmad, meniji, modularni dijalozi (iskačući prozori) i drugi. Osim toga, pozadinski proces skenira sve slike na web sajtu. Objezbeđuje tačan i smislen opis slike zasnovan na prepoznavanju objekata kao ALT (alternativni tekst) oznaku za slike koje nisu opisane. Takođe će izdvojiti tekstove ugrađene u sliku koristeći OCR (optičko prepoznavanje znakova) tehnologiju. Da biste uključili podešavanja za ekranske čitače u bilo kom trenutku, korisnici treba samo da pritisnu tipku Alt+1. Korisnici ekranskih čitača takođe dobijaju automatska obavještenja da uključe režim ekranskog čitača čim uđu na web sajt. Ova podešavanja su kompatibilna sa popularnim ekranskim čitačima kao što su JAWS, NVDA, VoiceOver i TalkBack.
Ovaj profil omogućava osobama sa epilepsijom sigurno korištenje web stranice eliminišući rizik od napada usled treptajućih animacija i rizičnih kombinacija boja.
Ovaj profil prilagođava web stranicu tako da bude dostupna većini vidnih oštećenja kao što su slabljenje vida, tunelski vid, katarakta, glaukom i drugi.
Ovaj profil pruža razne pomoćne funkcije da pomogne korisnicima sa kognitivnim smetnjama kao što su autizam, disleksija, moždan udar i drugi da se lakše fokusiraju na osnovne elemente.
Ovaj profil značajno smanjuje ometanja i buku da pomogne osobama sa ADHD-om i neurodevelopmentalnim poremećajima da pregledaju, čitaju i fokusiraju se na osnovne elemente lakše.
Ovaj profil prilagođava web stranicu da bude kompatibilna sa ekranskim čitačima kao što su JAWS, NVDA, VoiceOver i TalkBack. Ekranski čitač je instaliran na računaru slijepog korisnika, a ovaj sajt je kompatibilan sa njim.
Ovaj profil omogućava osobama sa motoričkim oštećenjima da upravljaju web stranicom koristeći tipke Tab, Shift+Tab i Enter. Korisnici mogu takođe koristiti prečice kao što su 'M' (meniji), 'H' (naslovi), 'F' (forme), 'B' (dugmad) i 'G' (grafika) da pređu na određene elemente.
Nastojimo da podržimo što više pregledača i pomoćnih tehnologija, tako da naši korisnici mogu izabrati najprikladnije alate za sebe, sa što manje ograničenja. Stoga smo veoma naporno radili da bismo mogli podržati sve glavne sisteme koji čine preko 95% udjela na tržištu korisnika, uključujući Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera i Microsoft Edge, JAWS i NVDA (ekranski čitači), i za Windows i MAC korisnike.
Napomene, komentari i povratne informacijeUprkos našim najboljim naporima da omogućimo bilo kome da prilagodi web stranicu svojim potrebama, možda još uvijek postoje stranice ili odjeljci koji nisu u potpunosti dostupni, koji su u procesu postajanja dostupni ili kojima nedostaje adekvatno tehnološko rješenje da bi ih učinili dostupnim. Ipak, neprestano poboljšavamo našu pristupačnost, dodajemo, ažuriramo, poboljšavamo njene opcije i funkcije i razvijamo i usvajamo nove tehnologije. Sve je to trebalo da postigne optimalni nivo pristupačnosti prateći tehnološke napretke. Ako želite kontaktirati vlasnika web stranice, koristite obrazac na web stranici
Obavijesti