UNIVERZITET U TUZLI
PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET
Na osnovu člana 18. Pravilnika o završnom magistarskom radu na II ciklusu studija Univerziteta u Tuzli, Sekretarijat Univerziteta
O B J A V L J U J E
Adela Unkić, profesor biologije javno će braniti završni magistarski rad, pod naslovom: „Antibiotska osjetljivost Staphylococcus aureus izolovanog iz brisa nosa i grla stanovništva općine Gradačac“ u utorak 21.06.2022. godine u Sali broj: 214 Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli, sa početkom u 11 sati i 30 minuta pred Komisijom u sastavu:
- dr sc. Vesna Hadžiavdić, vanredni profesor, predsjednik
Uža naučna oblast: Genetika, biologija ćelije i mikrobiologija
Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Tuzli - dr sc. Snježana Hodžić, rednovni profesor, mentor i član
Uža naučna oblast: Genetika, biologija ćelije i mikrobiologija
Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Tuzli - dr sc. Suad Širanović, docent, član
Uža naučna oblast: Genetika, biologija ćelije i mikrobiologija
Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Tuzli
Zamjenski član dr.sci. Amela Hercegovac, vanredni profesor za užu naučnu oblast „Genetika, biologija ćelije i mikrobiologija“ Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Tuzli.
Pristup javnosti je slobodan.
Magistarski rad se može pogledati u Sekretarijatu Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli, radnim danom od 8,00 do 16,00 sati.
REZIME RADA
Završni magistarski rad pod naslovom:
“Antibiotska osjetljivost Staphylococcus aureus izolovanog iz brisa nosa i grla stanovništva općine Gradačac”
Staphylococcus aureus je komenzalna bakterija i vrlo je važan patogen sisara. Odgovorna je za širok spektar infekcija u rasponu od jednostavnih infekcija kože do sistemskih stanja koje mogu biti opasne po život. S. aureus takođe karakteriše njegova sposobnost i brzina da razvije rezistenciju na antibiotike što čini liječenje ovih infekcija sve težim. U retrospektivnoj studiji korišteni su rezultati mikrobioloških analiza uzoraka brisa grla i nosa stanovništva na području općine Gradačac rađenih u mikrobiološkom laboratoriju Doma zdravlja Gradačac. Analiza podataka je obuhvatila vremenski period od septembra 2019. godine do septembra 2021. godine.
Glavni cilj istraživanja je izolacija S. aureus iz brisa grla i nosa zdravih osoba pri sanitarnoj dijagnostici i ostale populacije sa simptomima infekcije grla i nosa na općini Gradačac, te antibiotski profil ovog patogena. Ispitivanje antibiotske osjetljivosti provedeno je Kirby-Bauerovom difuzijskom tehnikom.
U istraživanom periodu S. aureus je izolovan iz brisa grla i nosa 4,2% (127/2981) radnika bez simptoma, odnosno zdrave populacije pri sanitarnom pregledu. U istom periodu S. aureus je izolovan iz brisa grla i nosa 22,6% (191/846) pacijenata. S. aureus je značajno učestaliji uzročnik infekcija grla i nosa kod djece uzrasta do 14 godina, nego u odraslih osoba (>14).
Visoka stopa rezistencija sojeva S. aureus izolovanih iz brisa grla i nosa stanovnika općine Gradačac je utvrđena na ampicilin (74%), penicilin (64,3%) i amoksicilin (100%).
Visoka antimikrobna osjetljivost (>90%) sojeva S. aureus utvrđena je na cefaleksin, ciprofloksacin, hloramfenikol, cefoksitin, cefuroksim i oksaciklin.
Ključne riječi: antibiogram, bakterijska rezistencija, antibiotici