UNIVERZITET U TUZLI
FAKULTET ZA TJELESNI ODGOJ I SPORT
Tuzla, 18.11.2024. godine
Almedin Alispahić, bachelor tjelesnog odgoja i sporta javno će braniti završni magistarski rad pod nazivom „Uticaj različitih tipova unilateralnih i bilateralnih skokova na sposobnost brze promjene pravca kretanja” dana 12.12.2024. godine u 14,00 sati u amfiteatru Fakulteta za tjelesni odgoj i sport Univerziteta u Tuzli, pred Komisijom u sastavu:
- Dr. sci. Muris Đug, redovni profesor – uža naučna oblast “Transformacioni procesi”, Fakultet za tjelesni odgoj i sport Univerziteta u Tuzli; predsjednik,
- Dr. sci. Fuad Babajić, vanredni profesor – uža naučna oblast “Transformacioni procesi”, Fakultet za tjelesni odgoj i sport Univerziteta u Tuzli; član.
- Dr. sci. Edin Užičanin, vanredni profesor- uža naučna oblast “Sportske igre” , Fakultet za tjelesni odgoj i sport Univerziteta u Tuzli; član.
Za zamjenika članova komisije imenovana je dr. sci. Jasmin Mehinović, vanredni profesor za užu naučnu oblast „Transformacioni procesi“ na Fakultetu za tjelesni odgoj i sport Univerziteta u Tuzli.
Pristup javnosti je slobodan. Magistarski rad se može pogledati u Sekretarijatu fakulteta svakim radnim danom od 08,00 – 16,00 sati.
REZIME RADA
Cilj ovog rada je je bio utvrditi postojanje i veličinu uticaja različitih tipova unilateralnih i bilateralnih skokova na manifestaciju sposobnosti brze promjene pravca kretanja kod mladih košarkaša. Za potrebe ovog istraživanja odabrani uzorak ispitanika bio je sačinjen od mladih košarkaša (N = 20), hronološke dobi 12,5 ± 1.09 godina. Analizom dobivenih rezultata regresione analize putem koje je ispitan doprinos bilateralnih skokova u objašnjenju rezultata planirane agilnosti, moguće je konstatovati da koeficijent multiple korelacije (R) prediktorskog skupa sa kriterijskom varijablom iznosi 0.67, te objašnjava ukupni varijabilitet od 45% (R Square 0.45), na nivou značajnosti p = 0.05. Također, na individualnom nivou utvrđen je značajan doprinos varijable skok u dalj iz mjesta (SKUD – β = – 0.45 ; p = 0.05). Ispitan je i poseban uticaj unilateralnih skokova na manifestaciju ostvarenih rezultata na varijabli za procjenu planirane agilnosti, koeficijent multiple korelacije (R) prediktorskog skupa podataka sa kriterijskom varijablom iznosi 0.81, što indicira dobar nivo predikcije, te objašnjava ukupni varijabilitet od 66% (R Square 0.66) na značajnom nivou p = 0.00. Unutar cijelokupnog prediktroskog sistema izdvaja se varijabla unilateranog skoka u dalj iz mjesta (UNISKUD – β = – 0,60 ; p = 0.01). Rezultati straživanja potvrđuju ranije spoznaje, da planiranu agilnost ne možemo do kraja dijagnostikovati samo sprovedbom standradnih testova za procjenu ove sposobnosti, a koje podrazumjevaju istrčavanje planiranih i tačno određenih dionica za što kraće vrijeme. Naime, prikupljene informacije govore o važnost sprovedbe dopunskih testova, a pri tome vodeći računa o njihovoj specifičnosti, tačnije mišićnoj i kretnoj usmjerenosti. Rezultati ovog istraživanja izgleda da ukazuju na činjenicu da testovi koji inkorporiraju horizontalnu komponentu odraza, kako kod unilateralnih tako i kod bilateralnih skokova, imaju bolju prediktivnu vrijednost u ostvarenju rezultata na varijabli za procjenu planirane agilnosti