OBAVIJEST O ODBRANI ZAVRŠNOG MAGISTARSKOG RADA – Amina Kolić, bachelor inženjer preh.teh.

UNIVERZITET U TUZLI
TEHNOLOŠKI FAKULTET
Tuzla, 09.12.2024. godine

 

Na osnovu člana 18. Pravilnika o završnom magistarskom radu na II ciklusu studija Univerziteta u Tuzli, Tehnološki fakultet

OBJAVLJUJE

Amina Kolić, bachelor inženjer preh.teh. će javno braniti završni magistarski rad na II ciklusu studija pod naslovom: „Prednosti i nedostaci sirove prehrane“ na Tehnološkom  fakultetu Univerziteta u Tuzli, 18.12.2024. godine u 10:00 sati, pred Komisijom u sastavu:

  1. Dr. sci. Amel Selimović, vanredniprofesor
    uža naučna oblast “Prehrambena tehnologija”
    Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli, predsjednik
  2. Dr.sci. Dijana Miličević, redovni profesor
    uža naučna oblast “Prehrambena tehnologija”
    Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli,član
  3. Dr. sci. Gordan Avdić, redovni profesor
    uža naučna oblast “Hemijsko inženjerstvo”
    Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli,član.

 

Pristup javnosti je slobodan.

Završni magistarski rad može se pogledati u Sekretarijatu Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.

 

REZIME RADA

Teorija je da je čovjek sve dok nije otkrio vatru, zajedno s ostalim životinjskim carstvom slijedio razvojni put jedeći prirodnu, sirovu hranu. Međutim, nakon otkrića vatre ljudi su, bez mnogo razmišljanja, počeli stavljati prirodnu hranu na vatru uništavajući njezine bitne i nutritivno vrijedne sastojke. Odatle su kao izravna posljedica nastale sve bolesti koje danas muče čovječanstvo.

Prema zagovornicima sirove prehrane, hranjenje termički obrađenom hranom štetno je za organizam, a prehranom sa sirovom hranom možemo pročistiti tijelo i svijest, izbjeći bolesti, povećati fizičku i mentalnu izdržljivost, te smanjiti potrebu za dugim spavanjem.

Glavna loša strana klasične prehrane s pretežito industrijskim i termički obrađenim namirnicama je u tome da organizam na nju odgovara simptomima koje mi nazivamo “bolestima”. Današnja medicina i farmakologija svakako ublažavaju ovu istinsku ljudsku patnju, ali ne popravljaju i ne otklanjaju uzroke koji su doveli do poremećaja u metabolizmu ili onoga što mi tretiramo kao bolesti.

Na kraju, jedan od glavnih nedostataka je taj što iz sirove hrane možemo dobiti manje energije nego iz kuhane. Probavni aparat tijela možda neće moći izvući toliko energije iz sirove hrane, čak i uz svo dodatno žvakanje i ekstra lučenje probavnih sokova. Kuhanje pomaže u razgradnji složenih molekula i čini hranjive tvari dostupnijima tijelu, povećavajući količinu kalorija koje možemo dobiti iz obroka.

Sirova hrana donosi manje kalorija nego kuhana. Teže je podmiriti energijske potrebe. Može dovesti do neželjenog gubitka tjelesne mase i povezanih zdravstvenih problema.

Ključne riječi: priroda, sirova prehrana, obrađena hrana, bolesti, organizam, prednosti, nedostaci, obrok