OBAVIJEST O ODBRANI ZAVRŠNOG MAGISTARSKOG RADA – Amra Bašić, magistar farmacije

UNIVERZITET U TUZLI
TEHNOLOŠKI FAKULTET
Tuzla, 09.12.2024. godine

 

Na osnovu člana 18. Pravilnika o završnom magistarskom radu na II ciklusu studija Univerziteta u Tuzli, Tehnološki fakultet

 

OBJAVLJUJE

 

Amra Bašić, magistar farmacije, će javno braniti završni magistarski rad na II ciklusu studija pod naslovom: “Nutritivne intervencije u rješavanju problema opstipacije kod predškolske djece“ na Tehnološkom  fakultetu Univerziteta u Tuzli, 20.12.2024. godine u 13:00 sati, pred Komisijom u sastavu:

  1. Dr. sci.Esmeralda Dautović, docent
    uža naučna oblast “Biohemija”
    Farmaceutski fakultet Univerziteta u Tuzli, predsjednik
  1. Dr. sci. Midhat Jašić, profesoremeritus
    uža naučna oblast “Nutricionizam”
    Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli,član
  1. Dr. sci.Nahida Srabović, vanredni profesor
    uža naučna oblast“Biohemija”
    Farmaceutski fakultet Univerziteta u Tuzli,član.

Pristup javnosti je slobodan.

Završni magistarski rad može se pogledati u Sekretarijatu Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.

 

REZIME RADA

 

Opstipacija se javlja kod djece svih uzrasta i čest je problem u pedijatrijskoj populaciji. Studije izvještavaju da je 3-5% pedijatrijskih pacijenata i 10-25% pedijatrijskih gastroenteroloških konsultacija vezano za opstipaciju.

Istraživanje je sprovedeno na uzorku od 128 ispitanika, od kojih je 8 isključeno zbog alergija na hranu. S obzirom na to da su učesnici istraživanja djeca predškolske dobi, upitnike su ispunili roditelji ili staratelji. U ukupnom uzorku, 61 dijete ima problema sa opstipacijom (ispitivana skupina), dok 59 djece čini kontrolnu grupu, odnosno djecu koja nemaju problema sa opstipacijom.

Potrebne informacije prikupljene su putem anonimnog upitnika, koji je pripremljen u obliku Google Forms obrasca. Upitnik je bio prilagođen specifičnostima istraživanja i sadržavao je ponuđene odgovore vezane za zdravstveni status, način ishrane, prehrambene preferencije, životni stil, suplementaciju, kao i nivo znanja roditelja o prehrambenim navikama i specifičnim pitanjima vezanim za opstipaciju. Ovaj pristup omogućio je prikupljanje relevantnih i preciznih podataka za analizu.

Cilj istraživanja bio je utvrditi način prehrane djece koja imaju problema sa opstipacijom i uporediti ga sa prehranom djece koja nemaju taj problem. Takođe, istražen je i nivo znanja roditelja vezano za probleme opstipacije kod djece.

U analizi ishrane, prikupljeni podaci o učestalosti konzumacije voća, povrća, cjelovitih žitarica i tečnosti, kao i o konzumaciji prerađene hrane i grickalica, pružili su uvid u prehrambene obrasce obje grupe. Korištenjem upitnika i intervjua, istražena su znanja roditelja o uzrocima, simptomima i tretmanima opstipacije. Na osnovu prikupljenih informacija, predložene su nutritivne intervencije, uključujući povećanje unosa vlakana, adekvatan unos tečnosti i smanjenje konzumacije prerađene hrane.

Ovim istraživanjem nastoji se poboljšati znanje roditelja i prehrambene navike djece, čime će se doprinjeti smanjenju problema sa opstipacijom.

 

 

Ključne riječi: konstipacija, ishrana, predškolska populacija, djeca