UNIVERZITET U TUZLI
TEHNOLOŠKI FAKULTET
Tuzla, 08.01.2025. godine
Na osnovu člana 18. Pravilnika o završnom magistarskom radu na II ciklusu studija Univerziteta u Tuzli, Tehnološki fakultet
OBJAVLJUJE
Asja Atiković, MA agronomije će javno braniti završni magistarski rad na II ciklusu studija pod naslovom: „Znanja, stavovi i uticaj konzumiranja obroka visokog i niskog glikemijskog indeksa na sportske performanse“ na Tehnološkom fakultetu Univerziteta u Tuzli, 22.01.2025. godine u 13:00 sati, pred Komisijom u sastavu:
- dr. sc. Nahida Srabović, vanredni profesor
uža naučna oblast “Biohemija”
Farmaceutski fakultet Univerziteta u Tuzli, predsjednik
- dr. sc. Esmeralda Dautović, docent
uža naučna oblast “Biohemija”
Farmaceutski fakultet Univerziteta u Tuzli,član
- dr. sc. Tijana Brčina, vanredniprofesor
uža naučna oblast “Prehrambena tehnologija”
Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli,član.
Pristup javnosti je slobodan.
Završni magistarski rad može se pogledati u Sekretarijatu Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.
REZIME RADA
Pravilna prehrana, uključujući optimalnu ravnotežu makronutrijenata, ključna je za sportske performanse, oporavak mišića i prevenciju ozljeda. Ugljikohidrati, kao primarni izvor energije, imaju različite učinke ovisno o glikemijskom indeksu (GI). GI označava brzinu i intenzitet porasta razine glukoze u krvi nakon obroka.
Istraživanjem se nastojalo utvrditi kako pravilna prehrana i primjena GI-a mogu poboljšati sportske performanse, oporavak i kondicijsku spremnost sportaša. Dodatno, ispitani su prehrambeni obrasci i razina znanja o GI-u među sportašima.
Studija je provedena na uzorku od 20 sportaša koristeći crossover dizajn. Ispitanici su dva puta trčali dionicu od 10 km s razmakom od 14 dana, nakon obroka visokog ili niskog GI. Mjereni su koncentracija glukoze u krvi prije i poslije trčanja, vrijeme trčanja, srčana frekvencija, krvni tlak i subjektivni osjećaj umora. Anketni upitnik prikupljao je podatke o prehrambenim navikama i znanju o GI.
Obroci niskog GI značajno su smanjili vrijeme trčanja (p < 0,05) u usporedbi s obrocima visokog GI. Stabilnije koncentracije glukoze zabilježene su nakon obroka niskog GI, dok su obroci visokog GI uzrokovali veće fluktuacije. Utvrđeno je da samo 40% ispitanika znalo je značenje GI, dok je 45% završilo neku edukaciju o prehrani i sportu. Nije zabilježena značajna razlika u otkucajima srca ili krvnom tlaku između dvije skupine. Većina ispitanika (90%) složila se da pravilna prehrana doprinosi poboljšanju sportskih rezultata.
Obroci s niskim GI poboljšavaju sportske performanse, omogućujući stabilniju energiju i bolji rezultat. Obroci visokog GI povezani su s dužim vremenom trčanja i većom fluktuacijom razine glukoze, što negativno utječe na fizičke performanse. Rezultati također ukazuju na potrebu za boljom edukacijom sportaša o prehrani i primjeni GI.