UNIVERZITET U TUZLI
FILOZOFSKI FAKULTET
O B A V I J E S T
Azur Delić javno će braniti završni magistarski rad pod nazivom: “Antibosanska propaganda u mrežnim medijima”. Javna odbrana završnog magistarskog rada obavit će se 28.01.2025. godine u 12:00 sati na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, pred Komisijom u sastavu:
- dr. sc. Mirza Mehmedović, docentizabran za užu naučnu oblast „Komunikologija“ na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, predsjednik,
- dr. sc. Enes Osmančević, vanredni profesorizabran za užu naučnu oblast „Komunikologija“ na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, mentor i član,
- dr. sc. Mirza Mahmutović, vanredniprofesor izabran na užu naučnu oblast „Masovni mediji“ na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, član.
Rezervni član Komisije: dr. sc. Amela Delić Aščić, docent izabrana za užu naučnu oblast, „Komunikologija“ na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli.
Pristup javnosti je slobodan. Magistarski rad se može pogledati u Sekretarijatu Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli radnim danom od 08 do 14 sati.
REZIME RADA
Antibosanska propaganda definiše se kao ciljan, sistematičan i kontinuiran propagandni rad na rušenju države Bosne i Hercegovine i pluralnosti kulturnih identiteta njenih građana. U ovom radu analizirani su modeli antibosanske propagande u člancima trinaest web portala, a pri analizi utvrđen je novinarski i politički odnos prema važnim temama: Danu nezavisnosti Bosne i Hercegovine, Danu državnosti BiH, multikulturalizmu, te odnos prema prošlosti odnosno ratnim zločinima. Kroz analizu detektovani su načini djelovanja antibosanske propagande; među njima je i permanentno ponavljanje neistinitih tvrdnji. Cilj je bio ponuditi historijski pregled propagandnih aktivnosti protiv bosanskohercegovačke države i društva i ukazati na njihovu štetnost i reaktualizaciju u različitim vremenima jer antibosanska propaganda doprinosi daljnjoj podjeli bosanskohercegovačkog društva. Istraživanje je dijelom aktuelno, dijelom retroaktivno jer su analizirani sadržaji na portalima objavljeni u periodu decembar 2022. godine – mart 2023. godine, ali i izjave političkih predstavnika koji su objavljivani na portalima prethodnih godina, a sadrže antibosansku propagandu. Nakon analize sadržaja svakog od trinaest web portala predstavljen je grafikon gdje se predstavlja koliko portal publikuje negativno orijentisanih, koliko neutralnih, a koliko pozitivnih web članaka. Potom, za svaki od portala, predstavljene su i tabele u kojima se vidi tendencija članaka, odnosno dobija se informacija u koliko web članaka je detektovano negiranje državnosti i nezavisnosti BiH, potom gdje je evidentirana negativna etnička simbolizacija, kao i negiranje genocida i glorificiranje ratnih zločinaca/historijski revizionizam. Potom se u 14. grafikonu sumiraju rezultati, tačnije daje se prikaz portala koji najčešće publikuju antibosanske web objave. Rezultati istraživanja pokazuju da antibosanska propaganda, koja je od 90-ih godina prošlog stoljeća ratnohuškača, zadobija nove oblike i koristi nove tehnologije u web komunikaciji i društvenim mrežama kako bi doprinijela ostvarenju političkih ciljeva velikodržavnih projekata susjednih država Srbije i Hrvatske. Ukazano je da je pojava Weba omogućila lakšu disperziju propagandnih sadržaja i političkih izjava namijenjenih raspirivanju podjela u BiH. Ističe se da je glavno diskurzivno oružje antibosanske propagande govor mržnje.