OBAVIJEST O ODBRANI ZAVRŠNOG MAGISTARSKOG RADA – Edin Fazlić, bachelor inž. el.

UNIVERZITET U TUZLI
FAKULTET ELEKTROTEHNIKE
Franjevačka br.2
Tuzla

 

O B J A V L J U J E

 

Edin Fazlić, bachelor inž. el., javno će braniti završni magistarski rad pod naslovom: “Upravljanje procesima testiranja softvera u Agilnom okruženju, sa fokusom na Scrum okvir za razvoj kompleksnih proizvoda“, dana 19.02.2025. godine u 9,00 sati u Multimedijalnoj sali Univerziteta u Tuzli, pred Komisijom u sastavu:

  1. Dr. sc.   Emir Skejić, vanredni profesor-predsjednik
    Uža naučna oblast   Računarstvo i informatika
     Fakultet elektrotehnike Univerziteta u Tuzli
  1. Dr. sc.    Damir Demirović, vanredni profesor –mentor
    Uža naučna oblast  oblast   Računarstvo i informatika
     Fakultet elektrotehnike Univerziteta u Tuzli
  1. Dr. sc.  Emir Mešković, vanredni profesor-član
    Uža naučna oblast  Računarstvo i informatika
    Fakultet elektrotehnike Univerziteta u Tuzli

 

Zamjenski član Komisije dr.sc. Edin Pjanić, vanredni profesor  uža naučna oblast Računarstvo i informatika na Fakultetu elektrotehnike Univerziteta u Tuzli.

Pristup javnosti je slobodan.

Završni magistarski rad se može pogledati u Sekretarijatu fakulteta svakim radnim danom od 09,00 do 15,00 sati.

 

REZIME RADA

 

Ovaj rad istražuje upravljanje procesima testiranja softvera unutar agilnog okruženja, sa posebnim fokusom na Scrum okvir. S obzirom na dinamičnost tehnoloških trendova i promjenljive zahtjeve korisnika, agilni pristup postaje ključan za isporuku kvalitetnog softvera.

Cilj rada je analiza kako Scrum metodologija omogućava efikasno testiranje softvera i koje su prednosti integracije procesa testiranja unutar Scrum okvira.

Rad pokriva teorijsku analizu Scrum metodologije, uključujući definisanje strategije testiranja, planiranje, dizajn i izvršavanje testnih slučajeva, prijavu i rješavanje grešaka, kao i generisanje testnih izvještaja. Kroz studiju slučaja analizirani su praktični aspekti Scrum procesa, uključujući njegovu organizaciju i ulogu testiranja u njemu.

Dodatno, rad se bavi automatizacijom testiranja, sa naglaskom na kontinuiranu integraciju i isporuku softvera, kao i korištenje naprednih alata i tehnika testiranja, uključujući testiranje uz pomoć vještačke inteligencije i testiranje IoT sistema. Identifikovani su ključni izazovi vezani za testiranje softvera u Scrum okruženju, a rezultati istraživanja ukazuju na značajne prednosti integracije testiranja u Scrum okvir, kao i na potrebu za daljim unapređenjem agilnih testnih praksi.