UNIVERZITET U TUZLI
PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET
Tuzla, 15.04.2025. godina.
Na osnovu člana 18. Pravilnika o završnom magistarskom radu na II ciklusu studija Univerziteta u Tuzli, Sekretarijat Univerziteta
O B J A V L J U J E
Emina Ajanović, profesor biologije, javno će braniti završni magistarski rad, pod naslovom „Ekološki značaj invazivne vrste Carassius gibelio na području jezera Modrac“,u petak 25.04.2025. godine u Sali broj: 214 Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli, sa početkom u 14 sati pred Komisijom u sastavu:
- Dr sci. Avdul Adrović, redovni profesor, predsjednik komisije
Uža naučna oblast: Biosistematika i morfologija životinja
Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Tuzli
- Dr sci. Elvira Hadžiahmetović Jurida, redovni profesor, mentor
Uža naučna oblast: Ekologija biljaka i životinja
Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Tuzli
- Dr sci. Jasmina Kamberović, vanredni profesor, član
Uža naučna oblast: Ekologija biljaka i životinja
Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Tuzli
Za zamjenika jednog od članova Komisije imenuje se dr.sci. Sanida Bektić, redovni profesor uža naučna oblast: Biosistematika i morfologija biljaka Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Tuzli.
Pristup javnosti je slobodan.
Magistarski rad se može pogledati u Sekretarijatu Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli, radnim danom od 8,00 do 16,00 sati.
SAŽETAK
Sprovedeno istraživanje naglašava važnost praćenja i kontrole invazivne vrste babuške u Tuzlanskom kantonu (TK) te potrebu za preventivnim mjerama kako bi se očuvao biodiverzitet vodenih ekosistema. Babuška, kao invazivna vrsta, pokazuje sklonost brzoj ekspanziji, što zahtijeva plansko upravljanje kako bi se očuvala ekološka ravnoteža.
Efikasne strategije za kontrolu širenja babuške obuhvataju agrotehničke, ihtiološke i ihtiosanitarne mjere uključujući biološki pristup poput uvođenja grabežljivih riba. Održavanje ravnoteže između vrsta ključno je za očuvanje ekosistema, a kontrola kretanja između otvorenih voda i uzgajališta igra ključnu ulogu u tom procesu.
Intenzivna istraživanja invazivne vrste Carassius gibelio, posebno na području jezera Modrac u TK, pružaju osnovu za dalja istraživanja i očuvanje lokalnog ekosistema. Metodologija obuhvata identifikaciju, kvantifikaciju i proučavanje načina života babuške, koristeći komparativnu analizu podataka i sistemizaciju informacija.
Analiza kvantitativnih podataka, uključujući ihtiometriju i biološke karakteristike babuške, pruža uvid u opće stanje vrste i stepen invazivnosti. Kombinacija ovih koraka doprinosi zaključcima o značaju i posljedicama prisutnosti babuške, pružajući smjernice za moguće intervencije u cilju očuvanja lokalnog ekosistema.
Prema podacima IUCN baziranim na DAISIE (Delivering Alien Invasive Species Inventories for Europe), u Evropi je trenutno zabilježeno ukupno 10.961 stranih, alohtonih vrsta, 10-15% se procjenju je da imaju negativne ekološke i ekonomske posljedice. Prema istom izvoru, štete uzrokovane od strane invazivnih vrsta, kao i neophodne kontrolne mjere, koštaju Evropu 12,7 milijardi EUR godišnje.