UNIVERZITET U TUZLI
EKONOMSKI FAKULTET
O B J A V L J U J E
Kandidat Emir Bašić, dipl. oec., javno će braniti završni magistarski rad pod naslovom: “Determinante primjene transformacijskog stila liderstva mladih u lokalnim bosanskohercegovačkim zajednicama“, dana 24.12.2024. godine u 10,00 sati na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, pred Komisijom u sastavu:
- Dr. sci. Sabina Đonlagić Alibegović, redovniprofesor za užu naučnu oblast “Menadžment i upravljanje” na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Tuzli),
- Dr. sci. Adisa Delić, redovni profesor – mentor uža naučna oblast „Menadžment i upravljanje“ na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Tuzli)i
- Dr. sci. Selma Smajlović, docent – član (uža naučna oblast “Menadžment i upravljanje” na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Tuzli)
Za zamjenika članova Komisija iz prethodnog stava ovog člana imenuje se dr. sci. Jasmina Okičić Džindo, vanredni profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, izabrana na užu naučnu oblast “Kvantitativna ekonomija”.
Završni magistarski rad može se pogledati u Sekretarijatu Fakulteta radnim danom od 10,00 do 14,00 sati.
Pristup javnosti je slobodan.
REZIME RADA
U okviru magistarskog rada „Determinante primjene transformacijskog stila liderstva mladih u lokalnim bosanskohercegovačkim zajednicama“ analizirani su lični i situacijski faktori koji determinišu primjenu transformacijskog stila liderstva među mladima u lokalnim bosanskohercegovačkim zajednicama. Kroz teorijsko i empirijsko istraživanje posmatrani su ključni faktori kao što su obrazovanje, društveno-ekonomski uslovi, politički i kulturni kontekst, mentorstvo, dostupnost resursa, društvena podrška i inspiracija, koji imaju značajan uticaj na razvoj mladih lidera i njihovu primjenu transformacijskog liderstva.
Primarno istraživanje obuhvatilo je uzorak od ukupno 200 mladih uključenih u rad i/ili aktivnosti organizacija civilnog društva (udruženja ili fondacije) različitog spola, godina starosti, nivoa obrazovanja, bračnog statusa, statusa zaposlenja i statusa u organizaciji civilnog društva. Istraživanje je provedeno korištenjem anketnog upitnika, a obrada podataka izvršena je u statističkim programima IBM SPSS i Microsoft Excel. Rezultati istraživanja pokazuju da su ključni faktori koji determinišu primjenu transformacijskog liderstva kod mladih obrazovni sistem, pristup resursima, mentorstvo, društvena podrška, politički i kulturni kontekst. Mladim liderima je neophodna podrška kroz mentorske programe, obrazovanje i finansijske resurse kako bi uspješno primijenili transformacijski stil liderstva u svojim zajednicama.
Istraživanje je također pokazalo da mladi lideri koji imaju razvijene socijalne vještine i uzore, te koji su uključeni u volonterske aktivnosti i projekte građanskog angažmana, pokazuju veći stepen primjene transformacijskog liderstva. Inspiracija i mentorstvo su se pokazali kao ključni elementi u razvoju lidera, dok su politički i društveni kontekst, kao i društveno-ekonomski uslovi, često predstavljali izazove za mlade lidere. Uprkos izazovima, mladi lideri su pokazali visok nivo spremnosti za angažman i preuzimanje odgovornosti u vođenju pozitivnih promjena u lokalnim zajednicama.
Radom su potvrđene glavne hipoteze, dok su pomoćne hipoteze ukazale na to da transformacijski lideri među mladima uspješno balansiraju između ličnih težnji i društvenih odgovornosti, te da im je za uspješno vođenje potrebna kontinuirana podrška zajednice i institucija.
Na kraju, rad sa mladima i ulaganje u mlade, posebno u transformativne lidere, može stvoriti pretpostavke za razvoj lokalnih zajednica i iskoristiti najznačajniji potencijal koji Bosna i Hercegovina ima, a to su ljudi.
Ključne riječi: transformacijsko liderstvo, mladi lideri, situacijski faktori, obrazovanje, mentorstvo, društvena podrška, lokalne zajednice, društveno-ekonomski uslovi, politički kontekst, kulturne norme.