OBAVIJEST O ODBRANI ZAVRŠNOG MAGISTARSKOG RADA – Mensur Mešanović, bachelor- inžinjer rudarstva

UNIVERZITET U TUZLI
RUDARSKO-GEOLOŠKO-GRAĐEVINSKI FAKULTET

 

O B J A V L J U J E

 

Mensur Mešanović, bachelor- inžinjer rudarstva, javno će braniti završni  magistarski rad pod naslovom: „Razvoj trodimenzionalnog modela dijela površinskog kopa u RMU'Banovići’ fotogrametrijskom metodom“, dana, 22.11.2024. godine, sa početkom u 14:00 sati u Amfiteatru/slobodna učionica Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, pred komisijom u sastavu:

  1. dr.sci. Samir Nurić, redovni profesor,
    uža naučna oblast „Površinska eksploatacija mineralnih sirovina“
    Rudarsko-geološko-građevinski fakultet Univerziteta u Tuzli, predsjednik
  2. dr.sci. Tihomir Knežiček, redovni profesor
    uža naučna oblast „Površinska eksploatacija mineralnih sirovina“
    Rudarsko-geološko-građevinski fakultet Univerziteta u Tuzli
  3. dr.sci. Adila Nurić,  redovni profesor
    uža naučna oblast „Geoprostorne informacije, inženjerska grafika i numeričko modeliranje,“
    Rudarsko-geološko-građevinski fakultet Univerziteta u Tuzli.

Pristup javnosti je slobodan. Magistarski rad se može pogledati u Sekretarijatu fakulteta svakim radnim danom od 09,00 do 15,00 sati.

 

REZIME RADA

 

Na prostorima balkanskih država rudarska nauka i praksa nije dovoljno sklona tehnološkim promjenama, pa je u procesima proizvodnje, i u metodama mjerenja, limitirana upotreba i korištenje savremenih tehnologija i alata. S tim u vezi jedan od razloga izrade ovog magistarskog rada je taj da se kod rudarskih stručnjaka potakne svijest o potrebi aktivnijeg korištenja dostupnih tehnologija, jer rezultati istraživanja pokazuju višestruke koristi od primjene naprednih tehnologija i alata u rudarskoj industriji. Jedan od novih pristupa projektovanju i praćenju savremenih proizvodnih programa je upotreba dronova u površinskoj eksploataciji mineralnih sirovina da bi se dobili trodimenzionalni modeli obrađenih podataka.  

Najveće svjetske rudarske kompanije već su počele integrirati dronove za potrebe rudarstva obzirom da su se dronovi pokazali kao vitalni alat u svakoj fazi razvoja rudnika – od istraživanja, bušenja i miniranja, pa sve do same rekultivacije. Eliminacijom ljudskog faktora, dronovi se mogu koristiti za najteže i najopasnije zadatke, a upotreba dronova u rudarskoj industriji ima nekoliko prednosti uključujući: generisanje sveobuhvatnih, visokokvalitetnih volumetrijskih informacija sa milionima mjernih tačaka, pomaganje u racionalizaciji operacija jer manje osoblja može pokriti veća područja, pružanje automatiziranih opcija planiranja leta i besprijekorne obrade, minimizirajući ljudske i operativne greške i sl.

Generalno, fokus rada je stavljen na rezultate koji se mogu dobiti korištenjem drona, a to je digitalizacija modela kopa metodom fotogrametrije, upotreba i korištenje bespilotnih letjelica, čime se ne ulazi dublje u naučnu i matematičku komponentu koje se koriste u procesima  indirektnih tj. daljinska očitavanja.

Pored teoretskih aspekta fotogrametrije, u radu su opisane prednosti i primjena produkata nastalih fotogrametrijskim procesom na praktičnom primjeru na terenu, tj. dijelu površinskog kopa uglja u RMU „Banovići“.