OBAVIJEST O ODBRANI ZAVRŠNOG MAGISTARSKOG RADA – Mirela Sarajlić, bachelor ing. agronomije

UNIVERZITET U TUZLI
TEHNOLOŠKI FAKULTET
Tuzla, 17.02.2025. godine

 

Na osnovu člana 18. Pravilnika o završnom magistarskom radu na II ciklusu studija Univerziteta u Tuzli, Tehnološki fakultet

 

OBJAVLJUJE

 

Mirela Sarajlić, bachelor ing. agronomije će javno braniti završni magistarski rad na II ciklusu studija pod naslovom: „Fitoremedijacijski potencijal biljnih kultura kukuruz i lucerna za teške metale iz tla“ na Tehnološkom  fakultetu Univerziteta u Tuzli, 21.02.2025. godine u 10:00 sati, pred Komisijom u sastavu:

  1. Dr. sc.Amir Zenunović, vanredni profesor
    uža naučna oblast “Animalna proizvodnja i mljekarstvo”
    Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli, predsjednik
  2. Dr. sc. Vedran Stuhli, vanredni profesor
    uža naučna oblast “Inženjerstvo zaštite okoline”
    Tehnološki  fakultet Univerziteta u Tuzli,član
  1. Dr. sc. Emir Imširović, vanredni profesor
    uža naučna oblast “Biljna proizvodnja, šumarstvo i ribarstvo”
    Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli,član.

Pristup javnosti je slobodan.

Završni magistarski rad može se pogledati u Sekretarijatu Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.

 

REZIME RADA

 

Poplave koje se dešavaju u sve kraćim vremenskim intervalima na našem području imaju za posljedicu ne samo narušen kvalitet vodotoka, već značajno utiču na degradaciju i kontaminiranje poljoprivrednih površina tla zbog izlijevanja riječnih tokova iz korita. Pored havarija na postrojenjima, industrija u kontinuitetu znatno utiče na degradaciju svih prirodnih komponenti zbog ispuštanja štetnih i otrovnih materija u okolinu, gdje je onečišćenje tla posebno izraženo jer je definirano kao krajnji akceptor.

Fitoremedijacija je ekološki prihvatljiva metoda koja koristi biljke za razgradnju, asimilaciju ili detoksifikaciju različitih onečišćivača u ekosistemu. Naime, biljke imaju sposobnost akumulacije iz tla onih metala koji su neophodni za njihov normalan rast i razvoj, dok neke imaju sposobnost akumulacije teških metala koji nemaju neku biološku funkciju u biljkama. Iako najveći afinitet prema nakupljanju metalnih elemenata pokazuju određene povrtne kulture, kukuruz (Zea mays) je kultura koja također posjeduje sklonost prema akumulaciji pojedinih elemenata. Rezultati više istraživanja ukazuju na to da kukuruz ima veliki potencijal kada se koristi u postupcima fitoremedijacije kontaminiranih tala, posebno u slučajevima kontaminacije teškim metalima. Lucerna (Medicago sativa L.) se kao krmna kultura u ishrani životinja, posebno preživara, nalazi na drugom mjestu, odmah iza kukuruza. Apsorpcijska moć korijena u pogledu hranljivih materija je velika, a zbog dubine korijena posjeduje mogućnost apsorpcije i akumulacije štetnih materija iz tla.