OBAVIJEST O ODBRANI ZAVRŠNOG MAGISTARSKOG RADA – Neira-Una Hrapović, diplomirani inžinjer genetike i bioinžinjeringa

UNIVERZITET U TUZLI
TEHNOLOŠKI FAKULTET
Tuzla,10.03.2025. godine

 

Na osnovu člana 18. Pravilnika o završnom magistarskom radu na II ciklusu studija Univerziteta u Tuzli, Tehnološki fakultet

 

OBJAVLJUJE

 

Neira-Una Hrapović, diplomirani inžinjer genetike i bioinžinjeringa, će javno braniti završni magistarski rad na II ciklusu studija pod naslovom: „Identifikacija faktora rizika za osteoporozu kod žena starijih od 45 godina i muškaraca starijih od 60 godina u svrhu prevencije“ na Tehnološkom  fakultetu Univerziteta u Tuzli, 15.03.2025. godine u 14:30 sati, pred Komisijom u sastavu:

 

  1. Dr. sc. Midhat Jašić,profesor emeritus
    uža naučna oblast “Nutricionizam”
    Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli, predsjednik
  1. Dr. sc.Senada Selmanović, vanredni profesor
    nastavni predmet “Zdravstvena etika”
    Medicinski fakultet Univerziteta u Tuzli,član
  1. Dr. sc. Ramzija Cvrk, redovni profesor
    uža naučna oblast “Prehrambena tehnologija”
    Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli,član.

Pristup javnosti je slobodan.

Završni magistarski rad može se pogledati u Sekretarijatu Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.

 

REZIME RADA

 

Uvod. Osteoporoza predstavlja veliki javnozdravstveni problem koji utiče na kvalitet života i zdravstvene ishode stanovništva. Osteoporoza je bolest kostiju karakterizirana smanjenjem koštane mase i gustoće, što dovodi do povećane lomljivosti kostiju i rizika od fraktura. Žene su, posebno nakon menopauze, podložnije osteoporozi, zbog smanjenja nivoa estrogena koji je ključan za održavanje koštane mase. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, otprilike 30% žena i 20% muškaraca starijih od 50 godina pati od osteoporoze u Evropi, što može poslužiti kao okvir za razumijevanje situacije u Bosni i Hercegovini. Prevencija osteoporoze uključuje mjere koje se poduzimaju kako bi se smanjio rizik od razvoja bolesti i njenih komplikacija.

Ciljevi. Ciljevi ovog istraživanja su bili ispitati koliko su ispitanici koji nemaju dijagnozu osteoporoze informisani o bolesti, utvrditi koliko ispitanici koriste suplementaciju koja može pomoći u prevenciji i liječenju osteopoorze i u kolikoj mjeri je prisutna fizička aktivnost, te utvrditi koliki je rizik za prijelom prisutan kod ispitanika, izračunat uz pomoć FRAX SCORE alata.

Metodologija. Broj ispitanika koji su uključeni u studiju je 95. Uključujući faktori su spol i dob, te nepostojanje osteoporoze kao dijagnoze kod ispitanika. Ispitanici su bile žene starije od 45 godine i muškarci stariji od 60 godina. Ispitanici su birani po metodi slučajnog odabira, među osobama koje su iz bilo kojeg razloga odlučile posjetiti porodičnog doktora, a pri tome su  zadovoljavali ulazne  kriterije. Anketirani su uz pomož dobrovoljno, uz pomoć anketnog Upitnika kreiranog za ovo istraživanje i i svim ispitanicima je uz pomoć dostupnog alata FRAX SCORE, a preporučenog od SZO, izračunat desetogodišnji rizik od osteoporotičnog prijeloma.

Rezultati. Ispitanika je bilo 95, starijih od 45 godina različitog spola, godina starosti, stepena obrazovanja i radnog statusa, žena je bilo 80%, najviše je bilo sa  visokim stepenom obrazovanja. Prosječan ITM kod muškarca bio je 27,871 kg/m2, a kod žena 25,942 kg/m2. Rezultati pokazuju da 10,53% ispitanika u uzorku nema nikakvu fizičku aktivnost, 53,68% ih fizičku aktivnost praktikuje 30 minuta dnevno, dok preostalih 35,79% ima fizičke aktivnosti u trajanju od tri sata sedmično. Među ispitanicima je 52,63% pušača, od toga više je žena. Ispitanika sa bolestima štitne žijezde bilo je 27,37%, sa reumatoidnim artritisom 9,47%,  od karcinomske bolesti boluje 8,42%, a glukokortikoide koristi 7,37% ispitanika. Porodičnu anamnezu osteoporotičnih prijeloma ima 11,58%, dok je prethodne prijelome iskusilo 14,74% ispitanika. Rezultati su pokazali visok nivo informisanosti ispitanika o osteoporozi, pri čemu je 89,47% ispitanika znalo za ovu bolest. Ukupno, 71,58% ispitanika prijavilo je upotrebu određenih suplemenata, iako  mnogi ne koriste adekvatne doze kalcijuma i vitamina D, koji su ključni za zdravlje kostiju. Posmatrano spram spola, 19,05% ispitanika muškog i 12,16% ispitanika ženskog spola ima FRAX SCORE za prijelom kuka, a 19,05% ispitanika muškog i 24,32% ispitanika ženskog spola FRAX SCORE općenitog prijeloma preko granične vrijednosti, te bi isti trebali podvrgnuti liječničkom nadzoru.

 

Ključne riječi: Osteoporoza, Faktori rizika, Suplementacija, Frax Score