OBAVIJEST O ODBRANI ZAVRŠNOG MAGISTARSKOG RADA –  Nejla Hajdarević, bachelor hemije

UNIVERZITET U TUZLI
PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET

 

Na osnovu člana 18. Pravilnika o završnom magistarskom radu na II ciklusu studija Univerziteta u Tuzli, Sekretarijat Univerziteta

 

O B J A V L J U J E

 

 Nejla Hajdarević, bachelor hemije   javno će braniti završni magistarski rad, pod naslovom  Hemijski potencijal sinergističkog djelovanja metalnih nanočestica i trombocitima obogaćene plazme (PRP) u biološkim sistemima“ u  petak  27.12.2024. godine u Sali broj: 203  Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli,  sa početkom u 10 sati  pred Komisijom u sastavu:

 

  1. dr sc. Aldina Kesić, redovni profesor, predsjednik
    Uža naučna oblast: Opšta i neorganska hemija
    Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Tuzli
  1. dr sc. Nadira Ibrišimović Mehmedinović, redovni profesor, član
    Uža naučna oblast: Opšta i neorganska hemija
    Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Tuzli
  1. dr sc. Almir Šestan, vanredni profesor, mentor i član
    Uža naučna oblast: Opšta i neorganska hemija
    Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Tuzli

 

 Za zamjenika jednog od članova Komisije imenuje se dr.sci. Benjamin Ćatović, vanredni profesor za užu naučnu oblast „Opšta i neorganska hemija“ Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli

 

Pristup javnosti je slobodan.

 

Magistarski rad se može pogledati u Sekretarijatu Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli, radnim danom od 8,00 do 16,00 sati.

 

 

REZIME RADA

 

Nanotehnologija se odnosi na istraživanje i razvoj tehnologije na atomskoj, molekularnoj i makromolekularnoj razini zbog temeljnog razumijevanja fenomena i materijala na ovoj skali i zbog kreiranja i korištenja struktura, uređaja i sistema koji imaju nova svojstva i funkcije upravo zbog svoje male veličine. Zelena nanotehnologija se odnosi na upotrebu nanotehnologije za poboljšanje ekološke održivosti procesa koji proizvode nusprodukte koji nisu upotrebljivi u daljem procesu, a oslanjajući se na principe zelene hemije. Zelena hemija je pristup hemijskoj sintezi koji uzima u obzir faktore životnog ciklusa kao što su: otpad, bezbjednost, korištenje energije i toksičnost u najranijim fazama molekularnog dizajna i proizvodnje, kako bi se ublažili utjecaji na okoliš i poboljšala sigurnost i efikasnost povezana s proizvodnjom, upotrebom i odlaganjem hemikalija. Također se odnosi na korištenje proizvoda nanotehnologije za poboljšanje održivosti što uključuje izradu zelenih nanoproizvoda i korištenje nanoproizvoda za podršku održivosti. Nanotehnologija je evoluirala kao naučna inovacija u dvadeset prvom stoljeću, te bilježi se nevjerovatan rast iz dana u dan. Ona igra ključnu ulogu u razvoju značajnih tehnologija i procesa poput: optike, elektronike, biomedicine, hemijske industrije, isporuke lijekova, katalize i slično. Nanočestice su interesantne zbog velikog odnosa površine i izuzetno male veličine što dovodi do modifikacije njihovih fizičkih i hemijskih svojstava. Jedan od glavnih problema upotrebe nanočestica je upravo toksičnost, a ona se nastoji smanjiti spajanjem nanotehnologije i principa zelene hemije, čime nastaju nanoprodukti koji su neškodljivi kako za ljudsku populaciju, tako i  za okoliš. Zelena sinteza može se opisati kao  temelj za proizvode i procese koji su sigurni, imaju nizak neto uticaj na životnu sredinu, minimiziraju količinu otpada, smanjuju emisiju gasova staklene bašte i slično. S druge strane, tromboctima obogaćena plazma (platet-rich plasma) je inovativan pristup u medicini koji ima za cilj stimulisanje regeneracije tkiva i poboljšanje prirodnih procesa zarastanja, koristeći koncentrat trombocita iz pacijentove krvi. Trombocitima obogaćena plazma (PRP) prva je generacija trombocitnih koncentrata koja se upotrebljavala u kliničkoj praksi. Ideja plazme obogaćene trombocitima nastala je 70-ih godina prošlog stoljeća u hematologiji, u želji da se pomogne pacijentima s trombocitopenijom (Alves).

Njima se transfuzijski davala plazma s povećanim brojem trombocita od većeg broja donora (s istom krvnom grupom i istim Rh faktorom) te se s vremenom počela upotrebljavati i u drugim područjima medicine zbog svojih antiinflamatornih svojstava koja dovode do boljeg i bržeg zacijeljenja rane s rjeđom pojavom komplikacija. PRP je biološki proizvod definiran kao dio plazma frakcije autologne krvi s koncentracijom trombocita iznad početne vrijednosti. Dobiva se iz krvi pacijenata sakupljene prije centrifugiranja. Trenutno se koristi u različitim medicinskim poljima, poput dermatologije (regeneracija tkiva, zacijeljivanje ožiljaka, liječenje alopecije i sl.), stomatologije u kojoj se koristi za lakše i brže zarastanje rane nakon vađenja zuba, oftalmologije, u veterinarskoj praksi i slično.