UNIVERZITET U TUZLI
FILOZOFSKI FAKULTET
O B A V I J E S T
Nudžejna Vojić Hadžić, javno će braniti završni magistarski rad pod nazivom: “Kvalitet života i participacija štićenika JU “Socijalno-pedagoške životne zajednice””. Javna odbrana završnog magistarskog rada obavit će se 09.05.2025. godine u 10:00 sati na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, pred Komisijom u sastavu:
- Dr. sc. Hariz Šarić, redovni profesor, izabran na užu naučnu oblast Socijalni rad i socijalna politika na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, predsjednik;
- Dr.sci. Dragana Stoeckel, vanr. profesor za užu naučnu oblast: Područja primene socijalnog rada na Univerzitetu u Beogradu-Fakultet političkih nauka, ekvivalentan je izboru na užoj naučnoj oblasti “Socijalni rad i socijalna politika” na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli.
- Dr. sc. Nijaz Karić, redovni profesor, izabran na užu naučnu oblast Socijalni rad i socijalna politika na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli.
Rezervni član Komisije: dr. sc. Erna Lučić, vanredni profesor za užu naučnu oblast Socijalni rad i socijalna politika na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli.
Pristup javnosti je slobodan. Magistarski rad se može pogledati u Sekretarijatu Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli radnim danom od 08 do 14 sati.
REZIME RADA
Institucionalizacija djece i mladih podrazumijeva smještanje u ustanove kao što su dječiji domovi, socijalne ustanove, zdravstvene ustanove, popravni domovi i sl. Razlozi takvog smještaja mogu biti raznoliki, a većina se odnosi na rizične faktore unutar porodice ili društva. Iako postoji kratkoročno i dugoročno izdvajanje djeteta iz porodice, svako dijete zaslužuje kvalitetan život bez obzira gdje odrasta. Postizanje zadovoljavajućeg nivoa kvalitete života i participacije domovima često predstavlja izazov za mnoge institucije i sisteme socijalne i dječije zaštite. Svaka ustanova bi trebala da štićenicima pruži priliku da prevladaju trenutne probleme, da se uspješno školuju, odrastaju i sazrijevaju u zdravoj okolini, te ih na taj način pripremiti za samostalnost nakon domskog života.
Kako zadovoljavajući nivo kvaliteta života i aktivno sudjelovanje štićenika predstavljaju ključne činioce njihovog cjelokupnog razvoja i predstavljaju jedan od osnovnih prava štićenika koji se nalaze na institucionalnom smještaju, procjena zadovoljstva životom i nivoa participacije štićenika srednjoškolskog uzrasta JU „Socijalno-pedagoške životne zajednice“ na području Unsko-sanskog kantona je predmet ovog istraživanja. Rad se sastoji od teorijskog i empirijskog dijela. U okviru empirijskog dijela su predstavljeni i analizirani dobijeni rezultati empirijskog istraživanja.
Rezultati istraživanja su potvrdila opštu hipotezu da štićenici JU „Socijalno-pedagoške životne zajednice“ pokazuju visok nivo nezadovoljstva kvalitetom života i nizak nivo participacije. Za razliku od kvalitete života u Ustanovi, veći problem predstavlja participacija, tj. učešće štićenika u odluke koje se tiču njihovog života.