OBAVIJEST O ODBRANI ZAVRŠNOG MAGISTARSKOG RADA – Žaklina Šatara Marković, magistar farmacije

UNIVERZITET U TUZLI
TEHNOLOŠKI FAKULTET
Tuzla, 26.12.2024. godine

 

Na osnovu člana 18. Pravilnika o završnom magistarskom radu na II ciklusu studija Univerziteta u Tuzli, Tehnološki fakultet

 

OBJAVLJUJE

 

Žaklina Šatara Marković, magistar farmacije će javno braniti završni magistarski rad na II ciklusu studija pod naslovom: „Identifikacija faktora rizika zloupotrebe alkohola među studentskom populacijom“ na Tehnološkom  fakultetu Univerziteta u Tuzli, 10.01.2025. godine u 14:00 sati, pred Komisijom u sastavu:

  1. dr.sci. Mirza Dedić, vanredni profesor
    nastavni predmeti  “Kontrola lijekova I” i “Kontrola lijekova II”
    (ekvivalentno užoj naučnoj oblasti „Farmaceutska analitika“,
    Odluka broj: 02/13-5723-1-1/23 od 16.10.2023. godine)
    Farmaceutski fakultet Univerziteta u Sarajevu, predsjednik
  1. dr.sci. Maida Šljivić Husejnović, docent
    uža naučna oblast “Farmaceutska analitika”
    Farmaceutski fakultet Univerziteta u Tuzli,član
  1. dr.sci. Esmeralda Dautović, docent
    uža naučna oblast “Biohemija”
    Farmaceutski fakultet Univerziteta u Tuzli,član.

 

Pristup javnosti je slobodan.

Završni magistarski rad može se pogledati u Sekretarijatu Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.

 

REZIME RADA

 

Upotreba alkohola danas predstavlja značajan zdravstveni i društveni problem na globalnom nivou, sa posebnim naglaskom na mlade odrasle osobe i adolescente. Ovaj fenomen je posebno izražen u studentskoj populaciji, gde se konzumacija alkohola oblikuje pod uticajem različitih socio-demografskih faktora. Ovi faktori, kao što su spol, starosna grupa, imovinsko stanje, vjerska pripadnost i praksa vjerskih rituala, međusobno djeluju i imaju dokazane korelacije koje doprinose razumijevanju konzumacije alkohola među studentima.Metodologija istraživanja temelji se na presječnom istraživanju, koje ima za cilj analizu stavova, ponašanja i socijalno-demografskih karakteristika studenata Univerziteta u Tuzli. Istraživanje je obuhvatilo uzorak od 365 studenata, a podaci su prikupljeni putem samodizajniranog i samovalidiranog upitnika. Ovaj upitnik je bio predstavljen u obliku anonimne onlajn ankete, što je omogućilo ispitanicima da iskreno podijele svoja iskustva i stavove. Analiza prikupljenih podataka pokazala je statistički značajne razlike u iskustvima upotrebe alkohola i učestalosti konzumacije među različitim spolovima (p<0,001) i starosnim grupama (p<0,001). Takođe, utvrđene su značajne razlike u zavisnosti od imovinskog stanja (p<0,001), vjerske pripadnosti i praktikovanja vjerskih rituala (p<0,001), kao i podrške roditelja i mjesta stanovanja. Ovi rezultati ukazuju na složenost interakcije između socio-demografskih faktora i ponašanja vezanih za konzumaciju alkohola. Analiza faktora koji utiču na konzumaciju alkohola među studentima pruža dodatnu perspektivu za razumevanje uzroka i posljedica konzumacije alkohola. Razumijevanje ovih veza može pomoći u razvoju efikasnijih preventivnih programa i intervencija koje bi mogle smanjiti negativne posljedice konzumacije alkohola među mladima. Ovo istraživanje doprinosi ne samo akademskom znanju, već i praktičnim rješenjima za probleme vezane za alkoholizam među mladima.

Ključne riječi:

studenti, alkohol, konzumacija, zloupotreba, faktori rizika.