Otvorena izložba „FUNDUS-UNTZ 2025“

Univerzitet u Tuzli - OTVORENA IZLOŽBA „FUNDUS-UNTZ 2025“

 

Dana 20.02.2025. godine u Međunarodnom ateljeu Ismet Mujezinović otvorena je izložba pod nazivom “Fundus 2025”. Iz fundusa Univerziteta u Tuzli izabrano je 16 autora i dvadeset originalnih dijela od različitih tehnika i umjetničkih izražaja, od akvarela, crteža, grafika, ulja na platnu i skulptura.

Univerzitet u Tuzli tokom proteklih 49 godina, prikupio je vrijednu zbirku umjetničkih djela, na način darivanja kao pokloni ili kupovinom, kako inače i nastaju slični fundusi ali se stiče snažna veza sa umjetnošću koja vremenom postaje i sastavni dio sopstvenog identiteta zajednice kao što je univerzitet.

Izložbu je otvorila prof. dr. Vesna Bratovčić, prorektorica za međunarodnu saradnju u zemlji i inostranstvu Univerziteta u Tuzli, naglasivši posebnu važnost svih autora čija umjetnička djela Univerzitet posjeduje, te da se otvorila mogućnost da i šira društvena javnost ima priliku pogledati umjetničke radove do 10. marta ove godine.

U društvenom kontekstu univerzitet je institucija komunikacije ideja i znanja, izlazeći u javnost i pokazujući umjetničke radove univerzitet se javlja i kao institucija koja čuva i promovira između ostalog i kulturnu baštinu a predmetna izložba svakako postaje podsjetnik i simbol saradnje sa ostalim institucijama i događajima koje je univerzitet obilježio.

Prisutnima se obratio i urednik izložbe Mujo Grbić koji je naveo da umjetnički radovi su redom od akademskih umjetnika sa zagrebačkog, sarajevskog i beogradskog univerziteta iz njihovih najzrelijih perioda. Jedini živući autor je Zdravko Mićanović, dok je najstariji autor rođen 1908. godine Frano Šimunović. Ostali autori su: Mevludin Ekmečić, Emir Dragulj, Vlado Puljić, Mersed Berber, Mensur Memo Dervišević, Ćazim Sarajlić, Predrag Omerkić, Jakov Budeša, Olivera Grbić, Nikola Vujošević, Nesim Tahirović, Čedomir Krstić, Nikola Gvozdenović i Boško Karanović. Svi autori su u sredinama u kojim au radili ostavili neizbrisive tragove svojim radom ali i kao profesori i organizatori. Svakako je potrebno apostrofirati radove Mensura Derviševića i Frane Šimunovića kao bitne radove i u njihovom opusu ali i kao repere za vrednovanje same zbirke kao i neophodnost da se u skorije vrijeme izvrši procjena, sistematizacija i obrada cjelokupnog fundusa Univerziteta u Tuzli.

Ova izložba pokazuje estetiku moderne umjetnosti sedamdesetih i osamdesetih godina ali bi svakako mogla da se pokaže kao i poziv umjetnicima i organizacijama za kontinuitet obogaćivanja fundusa i prikupljanja savremene umjetnosti za vrijeme koje dolazi i udomljavanja univerziteta u Kampusu gdje bi se svakako mogao i naći kao galerija Univerziteta u Tuzli.

Organizator izložbe je Centar za sport, kulturu i umjetnost Univerziteta u Tuzli.

Partner: Centar za kulturu Tuzla