OBAVIJEST O ODBRANI ZAVRŠNOG MAGISTARSKOG RADA -Abdurahman Aljić, bachelor-inž. rudarstva

UNIVERZITET U TUZLI
RUDARSKO-GEOLOŠKO-GRAĐEVINSKI FAKULTET

 

O B J A V L J U J E

 

Abdurahman Aljić, bachelor-inž. rudarstva javno će braniti završni  magistarski rad pod naslovom: „Uticaj informacionih tehnologija na efikasnost humanitarnog odgovora društva Crvenog krsta/križa Bosne i Hercegovine“, u utorak 03.06.2025  godine sa početkom u 15:00 sati u Amfiteatru  Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, pred komisijom u sastavu:

  1. Dr. sc. Zvjezdan Karadžin vanredni profesor,
    uža naučna oblast „Opšta sigurnost“
    Rudarsko-geološko-građevinski fakultet Univerziteta u Tuzli, predsjednik
  1. Dr. sc. Edisa Nukić, vanredni profesor
    uža naučna oblast „Opšta sigurnost“
    Rudarsko-geološko-građevinski fakultet Univerziteta u Tuzli
  1. Dr. sc. Jelena Marković, redovni profesor
    uža naučna oblast „Geookolinski inženjering“
    Rudarsko-geološko-građevinski fakultet Univerziteta u Tuzli.

Pristup javnosti je slobodan. Magistarski rad se može pogledati u Sekretarijatu fakulteta svakim radnim danom od 09,00 do 15,00 sati.

 

REZIME RADA

 

Ovaj rad istražuje uticaj informacionih tehnologija na humanitarni odgovor Društva Crvenog krsta/križa u Bosni i Hercegovini, s posebnim osvrtom na prepoznavanje i upravljanje rizicima na ruti Marša mira. U uvodnom dijelu rada predstavljena je struktura Crvenog križa u Bosni i Hercegovini, zajedno s ključnim humanitarnim aktivnostima koje ova organizacija realizuje. Fokus istraživanja je na upotrebi naprednih informacionih alata kao što su KoBo Collect, Power BI i QGIS, koji omogućavaju efikasnije prikupljanje, analizu i vizualizaciju podataka.

Kroz korištenje QGIS alata prikazana je metodologija prostorne analize rute Marša mira, uključujući identifikaciju ključnih tačaka i potencijalnih rizika. Upotreba Power BI alata omogućila je analizu podataka o broju pruženih usluga Crvenog križa, dok je KoBo Collect korišten za terensko prikupljanje podataka. Rezultati analize ukazuju na značajnu ulogu informacionih tehnologija u identifikaciji fizičkih, zdravstvenih, okolinskih i psiholoških rizika, što doprinosi povećanju sigurnosti učesnika Marša mira, ali i efikasnijem odgovoru timova Crvenog križa.

Zaključak rada ističe prednosti primjene informacionih tehnologija u humanitarnim operacijama, te predlaže dalja unapređenja kroz edukaciju kadrova i razvoj novih informacionih sistema. Rad također naglašava potencijal ovih tehnologija za unapređenje sigurnosti i efikasnosti humanitarnog odgovora u Bosni i Hercegovini.