UNIVERZITET U TUZLI
RUDARSKO-GEOLOŠKO-GRAĐEVINSKI FAKULTET
O B J A V L J U J E
Aida Kamber, bach.-inž.geologije, javno će braniti završni magistarski rad pod naslovom: „Hidrogeološka istraživanja i karakterizacija kompleksne rude olova, cinka i barita na području Rupice, općina Vareš”, dana 22.08.2025. godine, sa početkom u 11,00 sati, Amfiteatar/slobodna učionica Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, pred komisijom u sastavu:
- Dr. sc. Izet Žigić, profesor emeritus,
uža naučna oblast “Hidrogeologija i hidrotehnika”,
Rudarsko-geološko-građevinski fakultet Univerziteta u Tuzli, predsjednik
- Dr. sc. Dinka Pašić-Škripić, redovni profesor
uža naučna oblast “Hidrogeologija i hidrotehnika”,
Rudarsko-geološko-građevinski fakultet Univerziteta u Tuzli
- Dr. sc. Sanel Nuhanović, vanredni profesor
uža naučna oblast “Bušotinsko inženjerstvo”
Rudarsko-geološko-građevinski fakultet Univerziteta u Tuzli.
Pristup javnosti je slobodan. Magistarski rad se može pogledati u Sekretarijatu fakulteta svakim radnim danom od 09,00 do 15,00 sati.
REZIME RADA
Hidrogeološki istražni radovi na ležištu Rupice su realizovani u skladu sa izvođenjem istražno opitnih bunara i pratećih opitnih crpljenja uz sistem monitoringa podzemnih i površinskih voda, kroz kontinuirana osmatranja mjerodavnih parametara.
Provedena opitna crpljenja na istražnim bunarima i obrada rezultata opitnih crpljenja daju pouzdane rezultate za ocjenu filtracionih karakteristika i karaktera zavodnjenosti sredine. Dobivene vrijednosti transmisivnosti (Transmissivity) T=9,27×10-6 m2/s i koeficijenta filtracije (Hydraulic conductivity) k=4,63×10-7 m/s, ukazuju na sredinu slabijih filtracionih karakteristika i niske vodoobilnosti. Pukotinski karakter poroznosti sredine uslovljava filtraciju po pravcima predisponiranim pojačanom ispucalosti odnosno prioritetni pravci komunikacije voda su pukotinski i rasjedni sistemi.
Instalirani sistem kantinuiranog mjerenja, osmatranja i memorisanja podataka o NPV digitalnim sondama Diver je u potpunosti pokazao opravdanost i efikasnost te omogućava formiranje kvalitetnih baza podataka za dalja razmatranja i analize dinamike podzemnih voda u ležištu Rupice.
Sinetizovani prikaz i analiza dinamike NPV u razmatranom podučju, pomoću programske aplikacije PiezoDB, pokazuje uniformne i zakonite promjene NPV u cijelom području a pojedinačna odstupanja su rezultat vanjskih uticaja, koji potvrđuju zaključke o neposrednom uticaju površinske infiltracije na stanje podzemnih voda. Daljim provođenjem monitoringa i detaljnijim analizama, ovo će se potvrditi.
Utvrđeni uslovi zavodnjenosti ležišta Rupice svrstavaju ležište u slabo zavodnjena. Sa aspekta zaštite budućih rudarskih radova moguće je definiranje racionalnih i efikasnih metoda odvodnjavanja i zaštite rudarskih radova od podzemnih voda.
Zakašnjela instalacija mjernih profila PP-I i PP-II na vodotoku Borovice i uočeni tehnički nedostaci, koji se mogu i trebaju otkloniti, će se u produženom monitoringu anulirati i mjerni profili mogu obezbijediti značajne podatke o površinskom oticaju iz sliva ležišta Rupice. Otklanjanje tehničkih nedostataka na PP-I podrazumijeva: ugradnju digitalne sonde Baro Diver za kompenzaciju atmosferskog pritiska neposredno na lokaciji PP-I; ugradnju filterskog tekstila na perforiranom dijelu mjerne cijevi; vršenje redovnog čišćenja i kontrole nanosa na mjernom sistemu, uključujući i čišćenje nanosa na ulaznoj strani mjernog profila i u zimskom periodu, kod eventualnog zamrzavanja cijevi vršiti manuelna mjerenja nivoa vode.
Definisanjem hidrogeološko-geoloških odnosa na istraživanom području, daje se značajan naučni i stručni doprinos hidrogeološkim istraživanjima i boljem poznavanju ovog terena za buduća istraživanja. Pri istraživanju Kandidatkinja je koristila literaturu od 18 referenci. Podaci iz literature kojima se Kandidatkinja služila su kritički odabrani. Rezultati su pregledno prikazani u više slika i grafički i fotografski ilustrovani.