OBAVIJEST O ODBRANI ZAVRŠNOG MAGISTARSKOG RADA – Azra Karić, bachelor inžinjer agronomije

UNIVERZITET U TUZLI
TEHNOLOŠKI FAKULTET
Tuzla, 04.07.2025. godine

 

Na osnovu člana 18. Pravilnika o završnom magistarskom radu na II ciklusu studija Univerziteta u Tuzli, Tehnološki fakultet

 

OBJAVLJUJE

 

Azra Karić, bachelor inžinjer agronomije, će javno braniti završni magistarski rad na II ciklusu studija pod naslovom: „Uticaj godišnjeg doba na pojavu mastitisa na farmi muznih goveda  Spreča – Kalesija“ na Tehnološkom  fakultetu Univerziteta u Tuzli, 14.07.2025. godine u 10:00 sati, pred Komisijom u sastavu:

 

  1. Dr. sci. Besim Salkić, vanredni professor
    uža naučna oblast “Biljna proizvodnja, šumarstvo i ribarstvo”
    Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli,  predsjednik
  1. Dr. sci. Amir Zenunović, vanredni profesor
    uža naučna oblast “Animalna proizvodnja i mljekarstvo”
    Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli, član
  1. Dr. sci. Vedran Stuhli, vanredni profesor
    uža naučna oblast “Inženjerstvo zaštite okoline”
    Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli, član.

 

Pristup javnosti je slobodan.

 

Završni magistarski rad može se pogledati u Sekretarijatu Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.

 

REZIME RADA

 

Mastitis predstavlja zapaljenje mliječne žlijezde i ponekad pored lokalnih promjena na mliječnoj žlijezdi može da dovede i do promjena opšteg zdravstvenog stanja životinja. Mastitis je, stoga kompleksno oboljenje, multifaktorijalne etiologije i složene kliničke slike. U ekonomskom pogledu to je bolest koja nanosi najveće gubitke na farmama muznih krava, a prije svega zbog odbacivanja mlijeka i smanjene produktivnosti muznih grla, veoma često ovakva situacija dovede i do isključivanja životinja iz daljneg uzgoja. U ekonomskom pogledu to je bolest koja nanosi najveće gubitke na farmama muznih krava, a prije svega zbog deficita mlijeka. Da bi se umanjile ekonomske štete od mastitisa neophodno je na farmi uvesti program mjera za kontrolu i preventivu mastitisa. Programi kontrole mastitisa se u najvećoj mjeri baziraju na dobroj higijeni muže, upotrebi ispravne aparature za mužu, održavanju dobre higijene, mikroklime gdje životinja boravi, dobroj dijagnostici i tretmanu kliničkih mastitisa. Pored ovoga primjenjuju se terapije svih životinja u periodu zasušenja kao i izdvajanje te uklanjanje iz stada krava sa hroničnim infekcijama vimena.

 

Ključne riječi: mastitis, kontrola mastitisa, higijena, terapija