OBAVIJEST O ODBRANI ZAVRŠNOG MAGISTARSKOG RADA – Bejnana Riđić, bachelor primijenjene biologije

UNIVERZITET U TUZLI
PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET
Tuzla, 16.07.2025. godina.

 

Na osnovu člana 18. Pravilnika o završnom magistarskom radu na II ciklusu studija Univerziteta u Tuzli, Sekretarijat Univerziteta

 

O B J A V L J U J E

 

Bejnana Riđić, bachelor primijenjene biologije  javno će braniti završni magistarski rad, pod naslovom „Antibiotski profil izolata Enterococcus faecalis i Enterococcus faecium iz vode za piće sa područja sjeveroistočne Bosne “ u  četvrtak  28.08.2025. godine u Sali broj: 211  Prirodno-matematičkog  fakulteta Univerziteta u Tuzli,  sa početkom u 11 sati  pred Komisijom u sastavu:

  1. Dr. sc. Vesna Hadžiavdić, redovni profesor, predsjednik
    Uža naučna oblast ”Genetika, biologija ćelije i mikrobiologija”
    Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Tuzli
  1. Dr. sc. Suad Širanović, vanredni profesor, mentor i član
    Uža naučna oblast ”Genetika, biologija ćelije i mikrobiologija”
    Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Tuzli
  1. Dr. sc. Aldijana Avdić, vanredni profesor, član
    Uža naučna oblast ”Genetika, biologija ćelije i mikrobiologija”
    Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Tuzli

Za zamjenika jednog od članova Komisije imenuje se dr.sc. Darja Husejnagić, docent za užu naučnu oblast „Genetika, biologija ćelije i mikrobiologija“ Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Tuzli.

Pristup javnosti je slobodan.

Magistarski rad se može pogledati u Sekretarijatu Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli, radnim danom od 8,00 do 16,00 sati.

 

REZIME RADA

 

 

Voda za piće predstavlja osnovnu ljudsku potrebu i ključno je pitanje javnog zdravlja. Njena mikrobiološka ispravnost od suštinskog je značaja za prevenciju zaraznih bolesti i očuvanje zdravlja stanovništva. Prekomjerna i neracionalna upotreba antibiotika dovela je do globalnog porasta antimikrobne rezistencije. Enterokoke, kao oportunistički patogeni, sve češće pokazuju otpornost na više klasa antibiotika. Ciljevi ovog rada su analizirati vodovodnu i bunarsku vodu za piće tokom dvije sezone (proljeće-ljeto i jesen- zima) na prisustvo E. faecium, E. faecalis i Enterococcus spp. a zatim odrediti antibiotsku osjetljivost na 11 antibiotika te utvrditi značajnost sezonskih razlika u učestalosti i rezistenciji između vodovodnih i bunarskih uzoraka. Od ukupno 875 analiziranih uzoraka vode za piće, enterokoke su izolovane u 100 (11,42%) uzoraka pri čemu je E. faecalis izolovan u 26 (3%), E. faecium u 34 (3,9%) i Enterococcus spp. u 40 (4,6%) uzoraka. Utvrđeno je da se enterokoke znatno češće pojavljuju u bunarskoj nego u vodovodnoj vodi (χ2=5,862; p=0,015). Statistički značajna veza je utvrđena između sezone i prisustva enterokoka u vodi za piće (χ2=5,382; p=0.020) odnosno enterokoke se češće pojavljuju u sušnoj (proljeće-ljeto) nego u kišnoj sezoni (jesen-zima). Svi izolati E. faecalis i E. faecium su bili rezistentni na meropenem a osjetljivi na chloramphenicol, penicillin G i vankomycin. Različite stope rezistencije izolati su ispoljili na streptomycin, gentamycin, erythromycin, ampicillin, tetracycline, ciprofloxacin i nitrofurantoin. U radu je registrovano prisustvo multirezistentnih sojeva. Hi kvadrat test je pokazao značajnu vezu između sezone i učestalosti multirezistentnih izolata enterokoka (χ2=7,04; p=0, 007). Za utvrđivanje daljeg značaja utjecaja sezone i porijekla vode na učestalost rezistencije enterokoka neophodan je kontinuiran i sveobuhvatan monitoring. Racionalna upotreba antibiotika, unapređenje sistema za odvodnju i pročišćavanje otpadnih voda, kao i jačanje svijesti stanovništva o važnosti očuvanja izvorišta pitke vode, predstavljaju ključne mjere u prevenciji pojave i širenja rezistentnih sojeva enterokoka u bunarskim i vodovodnim vodama.

Ključne riječi: voda za piće, E. faecium, E. faecalis, antibiotska rezistencija, sezone