UNIVERZITET U TUZLI
EDUKACIJSKO-REHABILITACIJSKI FAKULTET
Tuzla, 26.05.2025. godine
O B A V I J E S T
Dina Mustafić, bachelor specijalne edukacije i rehabilitacije, javno će braniti magistarski rad pod nazivom „Fizički fitness, samoprocjena zdravlja i zadovoljstvo životom starih osoba“ dana 05.06.2025. godine u 14.00 sati u Dekanatu Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, pred Komisijom u sastavu:
- Dr. sc.Edina Kuduzović, vanredni profesor na užoj naučnoj oblasti “Specijalna edukacija i rehabilitacija” Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, predsjednik,
- Dr. sc. Vesna Bratovčić, vanredni profesorna užoj naučnoj oblasti “Specijalna edukacija i rehabilitacija” Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, član – mentor,
- Dr. sc. Senad Mehmedinović, vanredni profesor, na užoj naučnoj oblasti “Specijalna edukacija i rehabilitacija” Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, clan.
Za zamjenika članova komisije imenovan je dr. sc. Edina Šarić, redovni profesor na užoj naučnoj oblasti „Specijalna edukacija i rehabilitacija“ Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Univerziteta u Tuzli.
Pristup javnosti je slobodan. Magistarski rad se može pogledati u Sekretarijatu fakulteta svakim radnim danom od 08,00 – 16,00 sati.
REZIME RADA
Ovaj magistarski rad istražuje povezanost između fizičkog fitnesa, samoprocjene zdravlja i zadovoljstva životom kod starijih osoba. Fokus istraživanja je na razlikama između osoba koje žive samostalno i onih koje borave u institucionalnom smještaju, uz analizu faktora poput spola, dobi i nivoa obrazovanja. Istraživanje je provedeno na uzorku od 55 ispitanika iz Kantona Sarajevo, podijeljenih u dvije grupe: korisnike Gerontološkog centra Sarajevo i Centra za zdravo starenje Novo Sarajevo. Mjerni instrumenti koji su korišteni su: Fullerton test funkcionalnog fitnesa, skale samoprocjene zdravlja i zadovoljstva životom te indeks zadovoljstva životom.
Statistička analiza obuhvatila je parametrijske i neparametrijske metode. Rezultati su pokazali da osobe koje žive samostalno imaju bolji funkcionalni fitnes, višu samoprocjenu zdravlja i veće zadovoljstvo životom u odnosu na ispitanike iz institucija. Utvrđena je značajna povezanost između funkcionalnog fitnesa i samoprocjene zdravlja, dok nije pronađena statistički značajna veza između funkcionalnog fitnesa i zadovoljstva životom. Zaključci ovog rada naglašavaju značaj promocije fizičke aktivnosti i socijalne uključenosti u starijoj dobi, s ciljem poboljšanja zdravlja i kvaliteta života starijih osoba. Istraživanje pruža osnovu za dalja ispitivanja i kreiranje programa podrške koji bi omogućili aktivnije i zdravije starenje.
Ključne riječi: fizički fitnes, samoprocjena zdravlja, zadovoljstvo životom, treća životna dob, dom penzionera