UNIVERZITET U TUZLI
PRAVNI FAKULTET
O B J A V L J U J E
Kandidatkinja Jasmina Šabić, BA prava, javno će braniti završni magistarski rad pod naslovom “Uloga i funkcionisanje Konkurencijskog vijeća Bosne i Hercegovine kao posebnog tijela u provođenju Zakona o konkurenciji – analiza zabranjenih djelovanja na tržištu” dana 29.08.2025. godine sa početkom u 17,00 sati na Pravnom fakultetu Univerziteta u Tuzli, pred Komisijom u sastavu:
- Dr. sc. Boris Krešić, vanredni profesor – predsjednik
(uža naučna oblast: „Građansko-pravna“ na Pravnom fakultetu Univerziteta u Tuzli) ,
- Dr. sc. Albin Muslić, vanredni profesor – mentor i član
izabran na užoj naučnoj oblasti „Građansko pravo“ na Pravnom fakultetu Univerziteta u Bihaću (ekvivalentno izboru na užoj naučnoj oblasti „Građansko-pravna“ na Pravnom fakultetu Univerziteta u Tuzli) i
- Dr. sc. Adis Poljić, docent – član
(uža naučna oblast “Građansko-pravna” na Pravnom fakultetu Univerziteta u Tuzli).
Za zamjenika članova Komisija iz prethodnog stava ovog člana imenuje se dr. sc. Jasmina Alihodžić, redovni profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Tuzli, na užoj naučnoj oblasti “Građansko-pravna”.
Završni magistarski rad može se pogledati u Sekretarijatu fakulteta radnim danom od 10,00 do 14,00 sati.
Pristup javnosti je slobodan.
REZIME RADA
Ovaj magistarski rad istraživao je ulogu i funkcionisanje Konkurencijskog vijeća Bosne i Hercegovine kao nadležnog tijela za primjenu Zakona o konkurenciji Bosne i Hercegovine. Fokus rada bio je na analizi zabranjenih djelovanja na tržištu, uključujući zabranjene sporazume, zloupotrebu dominantnog položaja i koncentracije na tržištu, prema odredbama Zakona. Također su razmatrani izazovi u vezi s etničkim principom glasanja unutar Konkurencijskog vijeća Bosne i Hercegovine i njegovim utjecajem na efikasnost rada institucije. Cilj rada bio je pružiti osnovne informacije o značaju KVBiH, analizirati usklađenost njegovih postupaka sa Zakonom o konkurenciji, te istražiti njegov utjecaj na tržišnu konkurenciju u BiH. Autorica se bavila problemima s kojima se KVBiH suočava, poput nedostatka resursa, poteškoća u pristupu informacijama, neadekvatne edukacije poslovnih subjekata o konkurenciji i problema u koordinaciji s drugim institucijama. Istraživanje je provedeno putem anketa koje su sprovedene među većim brojem poslodavaca, čime su prikupljeni podaci o njihovom poznavanju prava konkurencije i implementaciji konkurencijskih politika. Rezultati su pokazali da je KVBiH učinkovito primjenjivalo Zakon o konkurenciji, ali da postoje značajni izazovi u dosljednosti odlučivanja, što negativno utiče na zaštitu tržišne konkurencije. Analizom podataka o informisanosti poslovnih subjekata o konkurencijskim pravilima u BiH, uočeno je da su manji subjekti imali niže stope implementacije konkurencijskih politika, dok su veći subjekti pokazivali bolje rezultate. Rad je također analizirao preporuke za unapređenje efikasnosti KVBiH, uključujući ukidanje etničkog veta u odlučivanju, bolje usklađivanje sa zakonodavstvom EU, uvođenje jasnijih procedura i razvoj edukativnih programa za poslovne subjekte. Autorica je predložila sistemske reforme kako bi se smanjile administrativne prepreke i ubrzali postupci odlučivanja, čime bi se povećalo povjerenje investitora i unaprijedila tržišna konkurencija. Zaključak rada bio je da su postavljene hipoteze potvrđene, te da je nužno uvođenje reformi kako bi KVBiH postalo efikasnije u zaštiti tržišne konkurencije. Kroz zajednički rad svih zainteresovanih strana, BiH bi mogla stvoriti stabilan i predvidljiv pravni okvir koji bi osigurao pravednu tržišnu utakmicu i bio korak ka ekonomskom napretku zemlje, a samim time i njenoj integraciji u EU.