UNIVERZITET U TUZLI
MEDICINSKI FAKULTET
Univerzitetska 1
Tuzla
O B J A V L J U J E
Kandidatkinja Nikolina Budiša, dipl. ing. medicinsko-laboratorijske dijagnostike, javno će braniti završni magistarski rad pod naslovom: „Povezanost serumskih vrijednosti glukoze natašte sa patološkim nalazom testa opterećenja glukozom u drugom trimestru trudnoće“ dana 27.05.2025. godine u 14,00 sati u učionici Zavoda za anatomiju, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli pred Komisijom u sastavu:
- Dr. sc. Olivera Batić- Mujanović, redovni profesor – predsjednik
(nastavni predmet “Porodična medicina” na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli),
- Dr. sc. Igor Hudić, vanredni profesor – mentor i član
(nastavni predmet “Klinička imunologija” na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Tuzli),
- Dr. sc. Gordana Grgić, vanredni profesor – član
(nastavni predmet “Ginekologija i akušerstvo” na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli).
Za zamjenika članova Komisija iz prethodnog stava ovog člana imenuje se dr. sc. Melisa Lelić, vanredni profesor, za nastavni predmet “Histologija i embriologija 1” i „Histologija i embriologija 2“ Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli.
Završni magistarski rad može se pogledati u Sekretarijatu fakulteta radnim danom od 10,00 do 14,00 sati.
Pristup javnosti je slobodan.
REZIME RADA
Gestacijski dijabetes melitus predstavlja najčešći metabolički poremećaj u trudnoći, koji se prvi put manifestuje upravo tokom gestacije. Iako u većini slučajeva nestaje nakon porođaja, njegovo prisustvo može dovesti do brojnih komplikacija kod majke i djeteta, uključujući preeklampsiju, makrosomiju, prijevremeni porođaj i postporođajno krvarenje. Iako mehanizmi nastanka ove bolesti još nisu u potpunosti razjašnjeni, disfunkcija beta ćelija i insulinska rezistencija smatraju se glavnim uzročnicima. Zbog čestog izostanka simptoma u ranom stadijumu bolesti, rano otkrivanje gestacijskog dijabetesa putem skrininga ima ključnu ulogu u prevenciji komplikacija. Standard u dijagnostici predstavlja oralni test opterećenja glukozom (OGTT), koji se sprovodi između 24. i 32. gestacijske nedjelje, ali u kliničkoj praksi se sve češće postavlja pitanje da li se gestacijski dijabetes može dovoljno precizno predvidjeti već na osnovu povišenih vrijednosti glukoze natašte. Cilj ovog rada bio je ispitati da li postoji značajna povezanost između povišenih serumskih vrijednosti glukoze natašte i patoloških nalaza OGTT testa u drugom trimestru trudnoće, te utvrditi učestalost gestacijskog dijabetesa u trudnica sa povišenom glukozom natašte. Takođe se nastojalo uporediti perinatalne ishode trudnoće kod trudnica sa patološkim OGTT nalazima u odnosu na one sa urednim OGTT nalazima, a koje su imale povišenu glukozu natašte. Istraživanje je sprovedeno kao prospektivna studija u JZU Dom zdravlja Bijeljina u periodu od novembra 2024. do februara 2025. godine. Uključeno je ukupno 60 trudnica, starosne dobi od 18 do 35 godina, sa jednoplodnom trudnoćom u gestacijskoj starosti od 25. do 33. nedjelje, koje su imale povišenu vrijednost glukoze natašte (>5,1 mmol/L). Sve ispitanice su testirane OGTT testom sa 75 grama glukoze, a prema rezultatima su podijeljene u dvije grupe: one sa patološkim nalazima i one sa urednim OGTT nalazima. Analizirani su podaci o gestacijskoj starosti, porodičnoj anamnezi, prethodnim ishodima trudnoća, indeksu tjelesne mase, vrijednostima glukoze tokom testa, kao i perinatalni ishodi uključujući termin porođaja, tjelesnu masu novorođenčeta, Apgar skor, način završetka porođaja, pol i eventualne anomalije ploda. Statistička analiza je sprovedena korišćenjem odgovarajućih deskriptivnih i inferencijalnih metoda uz prag značajnosti od p<0,05. Istraživanjem je utvrđeno da je gestacijski dijabetes dijagnostikovan kod 36,67% trudnica sa povišenim vrijednostima glukoze natašte. Postoji statistički značajna povezanost između povišenih vrijednosti glukoze natašte i patoloških nalaza OGTT testa. Takođe je ustanovljeno da su trudnice sa potvrđenim gestacijskim dijabetesom imale veću učestalost spontanih pobačaja i prijevremenih porođaja u odnosu na grupu sa urednim OGTT nalazima. Ipak, nisu zabilježene značajne razlike u načinu završavanja porođaja, Apgar skoru ni polu novorođenčeta između skupina.
Ključne riječi: gestacijski dijabetes, glukoza natašte, oralni test opterećenja glukozom, perinatalni ishod