UNIVERZITET U TUZLI
PRIRODNO-MATEMATIČKI FAKULTET
Tuzla, 16.04.2025. godina
Na osnovu člana 18. Pravilnika o završnom magistarskom radu na II ciklusu studija Univerziteta u Tuzli, Sekretarijat Univerziteta
O B J A V L J U J E
Irina Halilović, bachelor primijenjene biologije, javno će braniti završni magistarski rad, pod naslovom “Ekološka i morfološka karakterizacija zajednica riba srednjeg toka rijeke Bosne” u četvrtak 24.04.2025. godine u Sali 211 Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli, sa početkom u 14 sati
pred Komisijom u sastavu:
- Dr sc. Avdul Adrović, redovni profesor, predsjednik komisije
Uža naučna oblast: Biosistematika i morfologija životinja
Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Tuzli
- Dr sc. Elvira Hadžiahmetović Jurida, redovni profesor, mentor i član
Uža naučna oblast: Ekologija biljaka i životinja
Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Tuzli
- Dr sc. Jasmina Kamberović, vanredni profesor, član
Uža naučna oblast: Ekologija biljaka i životinja
Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Tuzli
Za zamjenika jednog od članova Komisije imenuje se dr.sci. Isat Skenderović, redovni profesor za užu naučnu oblast „Biosistematika i morfologija životinja“ Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli.
Pristup javnosti je slobodan.
Magistarski rad se može pogledati u Sekretarijatu Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Tuzli, radnim danom od 8,00 do 16,00 sati.
REZIME RADA
Ovaj rad sadrži analizu strukture ribljih zajednica na tri lokaliteta srednjeg toka rijeke Bosne u svjetlu ekoloških uslova i planirane izgradnje hidroelektrane (HE) Kovanići. Glavni ciljevi bili su inventarizacija vrsta, analiza biometrijskih parametara, procjena biodiverziteta, identifikacija dominantnih vrsta i evaluacija ekoloških faktora sredine. Istraživanje je identificiralo ukupno 11 vrsta riba, pri čemu je Lokalitet 1 pokazao najveći diverzitet (Shannon-Weaverov indeks 0,961), dok su Lokaliteti 2 i 3 imali niže vrijednosti (0,754 i 0,78).
Najdominantnija vrsta bila je Squalius cephalus, koja je zabilježena na svim lokalitetima, dok su intolerantne vrste poput Chondrostoma nasus i Rhodeus amarus imale nisku brojnost ili su bile potpuno odsutne na određenim lokalitetima. Analiza biometrijskih parametara ukazala je na značajne razlike u dužini i masi jedinki između lokaliteta, što odražava razlike u dostupnosti hrane i kvaliteti staništa.
Bray-Curtis indeks diverziteta ukazao je na izražene razlike u sastavu ribljih zajednica između lokaliteta i izlova (čak 0,91 između Lokalitetă 1 i 3 za izlov 2). Ovi rezultati potvrđuju da su nizvodni lokaliteti podložni degradaciji uslijed postojećih i planiranih infrastrukturnih zahvata, što je dodatno naglašeno smanjenjem broja vrsta i dominacijom tolerantnih populacija.
Može se zaključiti da je ekološko stanje srednjeg toka rijeke Bosne pod značajnim pritiskom i da su potrebne mjere za očuvanje biodiverziteta i ekosistemske stabilnosti. Preporučuje se stroga evaluacija planiranih infrastrukturnih zahvata, implementacija održivih upravljačkih praksi i kontinuirano praćenje ekološkog statusa ribljih zajednica.