UNIVERZITET U TUZLI
FAKULTET ELEKTROTEHNIKE
O B J A V L J U J E
Kandidat Dučević Edin, bachelor inž. el., javno će braniti završni magistarski rad pod nazivom „Modeliranje fotonaponskih panela pri promjenljivim unutrašnjim i vanjskim uslovima“ dana utorak, 13.05.2025. godine u 11:00 sati u Multimedijalnoj sali (MMS) Gimnazije “Meša Selimović”, pred Komisijom u sastavu:
- Dr. sc. Izudin Kapetanović, profesor emeritus – predsjednik, (uža naučna oblast “Elektrotehnika i sistemi konverzije energije” Fakultet elektrotehnike Univerziteta u Tuzli),
- Dr. sc. Majda Tešanović, vanredni profesor – mentor i član, (uža naučna oblast “Elektrotehnika i sistemi konverzije energije” Fakultet elektrotehnike Univerziteta u Tuzli),
- Dr. sc. Nerdina Mehinović, vanredni profesor – član (uža naučna oblast “Elektrotehnika i sistemi konverzije energije” Fakultet elektrotehnike Univerziteta u Tuzli),
- dr. sc. Mario Pejdanović, vanredni profesor – zamjenski član, (uža naučna oblast ““Elektrotehnika i sistemi konverzije energije” Fakultet elektrotehnike Univerziteta u Tuzli)
Završni magistarski rad može se pogledati u Sekretarijatu Fakulteta radnim danom od 10,00 do 14,00 sati.
Pristup javnosti je slobodan.
REZIME
U ovam radu istraženo je modeliranje i simulacija fotonaponskih sistema, pri čemu su modeli u obzir uzeli različite unutrašnje i vanjske parametre tj. parametre okoline, važne za prognozu proizvodnje električne energije.
Da bi se predvidjelo ponašanje i izlazna snaga fotonaponskih ćelija, u radu je pokazano da je modeliranje uglavnom neophodno i u velikoj mjeri bitno jer omogućava predviđanje rada fotonaponskih sistema za različite uslove određene unutrašnjim i vanjskim parametrima. Parametri okoline kao što su zračenje i temperatura se uzimaju u obzir kao vanjski parametri. Vjetar, vlaga, prašina se također mogu smatrati parametrima okoliša u širem kontekstu. U unutrašnje parametre panela spadaju: serijski i šant otpor, struja zasićenja i temperatura ćelije. U ovom radu je detaljno opisan način modelovanja FN panela pri promjenljivim vanjskim i unutrašnjim uslovima.
U radu je pokazana nedvojbena korist, kako u tehničkom tako i u ekonomskom smislu od modela koji bi poslužili za parametriranje FN sistema sa ciljem postizanja optimalne proizvodnje energije.
Cilj ovog rada je da doprinese istraživanju i razvoju tehnologija fotonaponskih sistema.
Cilj istraživanja je da se pokaže značaj i uloga paramterizacije i modeliranja FN sistemima, koji treba do doprinesu povećanju energetske efikasnosti i to kroz tehno-ekonomsku analizu uz korištenje podataka koji se odnose na trenutne vrijednosti kod realizacije projekta, i tokom njegova rada.
Na realnom FN sistemu su provedena mjerenja s ciljem izvršenja potpune analize i komparacije rezultata mjerenja i rezultata modela.
Rezultati su komparirani sa rezultatima koji su se imali prije uzimanja u obzir uticaja unutrašnjih i vanjskih parametara.
Rad je pokazao sve prednosti ali i eventualne nedostatke pri parametrizaciji FN sistema primjenom različitih modela.
Ključne riječi: FN sistem, vanjski uslovi, unutrašnji uslovi, modelovanje