UNIVERZITET U TUZLI
TEHNOLOŠKI FAKULTET
Tuzla, 07.05.2025. godine
Na osnovu člana 18. Pravilnika o završnom magistarskom radu na II ciklusu studija Univerziteta u Tuzli, Tehnološki fakultet
OBJAVLJUJE
Azra Husić, BA inženjer agronomije će javno braniti završni magistarski rad na II ciklusu studija pod naslovom: „Evaluacija tehničkog i laboratorijskog kalcijum hidroksida kao industrijskih precipitanata za uklanjanje olova iz vode “ na Tehnološkom fakultetu Univerziteta u Tuzli, 16.05.2025. godine u 11:00 sati, pred Komisijom u sastavu:
- Dr. sci. Zoran Iličković, redovni profesor
uža naučna oblast “Hemijska tehnologija”
Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli, predsjednik
- Dr. sci. Sabina Begić, redovni profesor
uža naučna oblast “Hemijska tehnologija”
Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli,član
- Dr. sci. Indira Šestan, vanredni profesor
uža naučna oblast “Fizikalna hemija i elektrohemija”
Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli,član.
Pristup javnosti je slobodan.
Završni magistarski rad može se pogledati u Sekretarijatu Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli radnim danom od 08:00 do 16:00 sati.
REZIME RADA
Proces uklanjanja teških metala iz vode pomoću kreča zasniva se na hemijskoj precipitaciji, a osnovni princip ovog procesa je reakcija između rastvorenih iona teških metala i hidroksidnih jona (OH–) koje kreč stvara, što dovodi do stvaranja čvrstih spojeva koji se od vode mogu lako odvojiti postupcima kao što su sedimentacija, filtracija ili druge metode odvajanja. Aktuelne naučne studije istražuju efikasnost kreča u precipitaciji metala kao što su olovo, kadmijum, živa i arsen, gdje se ispituju uticajni faktori kao što su doza precipitanta, pH vode, vrijeme reakcije i koncentracije metala, u cilju optimiziracije procesa. U istraživanjima se mogu koristiti bilo gašeni kreč laboratorijskog kvaliteta, ili onaj tehničkog kvaliteta (hidratisani kreč).
U ovom radu je izvršena procjena tehničkog i laboratorijskog kalcijum hidroksida kao industrijskih precipitanata za uklanjanje rastvorenog olova iz vode. Tretiranjem vodenog rastvora olova dozom od 1 g/L kalcijum karbonata laboratorijskog kvaliteta, pri optimalnim uslovima koji su prethodno utvrđeni primjenom kalcijum hidroksida tehničkog kvaliteta (pH vodenog rastvora 10, brzina miješanja 300 o/min, doza precipitanta 1 g/L, inicijalna koncentracija Pb2+ 100 mg/L i vrijeme miješanja 30 min), postignuta je efikasnost uklanjanja Pb2+ od 99.6%, što je niže od efikasnosti ostvarene hidratisanim krečom (100%).
Ključne riječi: kalcijum hidroksid, hidratisani kreč, precipitacija, teški metali, tretman vode.