OBAVIJEST O ODBRANI ZAVRŠNOG MAGISTARSKOG RADA – Danijel Vasilj, bachelor socijalne pedagogije

UNIVERZITET U TUZLI
EDUKACIJSKO-REHABILITACIJSKI FAKULTET

 

O B A V I J E S T

Danijel Vasilj, bachelor socijalne pedagogije, javno će braniti završni magistarski rad pod nazivom: „Procjena snaga i poteškoća maloljetnika bez pratnje u odnosu na specifične uvjete u pokretu”, dana 23.09.2024. godine u 10,00 sati u Sali za sjednice Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, pred Komisijom u sastavu:

  1. Dr.sci. Meliha Bijedić, vanredni profesor na užoj naučnoj oblasti “Poremećaji u ponašanju” Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, predsjednik,
  2. Dr.sci. Ranko Kovačević, redovni profesor na užoj naučnoj oblasti “Poremećaji u ponašanju” Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, član-mentor,
  3. Dr.sci. Edin Muftić, vanredni profesor, na užoj naučnoj oblasti “Poremećaji u ponašanju” Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, član.

Za zamjenika članova komisije imenovan je dr. sci. Lejla Kuralić-Ćišić, vanredni profesor za užu naučnu oblast „Poremećaji u ponašanju“  na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Univerziteta u Tuzli.

Pristup javnosti je  slobodan. Magistarski rad se može pogledati u Sekretarijatu fakulteta svakim radnim danom od 08,00 – 16,00 sati.

 

REZIME RADA

 

Ovaj magistarski rad istražuje snage i poteškoće maloljetnika bez pratnje koji imaju iskustvo migracija, fokusirajući se na ključne čimbenike koji utječu na njihove psihosocijalne ishode. Istraživanje obuhvaća specifične uvjete u pokretu kao što su individualizirani pristup u pružanju podrške, starosnu dob u vrijeme napuštanja zemlje porijekla, duljinu boravka u Bosni i Hercegovini, te trajanje putovanja te istražuje njihov utjecaj na snage i poteškoće djece. Korištenjem višestruke linearne regresijske analize i korelacijske analize, rezultati pokazuju da individualizirana podrška pozitivno utječe na bolje rezultate snaga i poteškoća maloljetnika, dok dulje vrijeme provedeno u pokretu i ranija starosna dob negativno utječu na snage i poteškoće maloljetnika bez pratnje. Istraživanje naglašava potrebu za dodatnom podrškom ovoj ranjivoj populaciji kako bi se ublažili negativni učinci migracijskog procesa i osigurala njihova dobrobit.

Ključne riječi: maloljetnici bez pratnje, snage i poteškoće, individualizirani pristup, vrijeme u pokretu, dob u vrijeme napuštanja zemlje