OBAVIJEST O ODBRANI ZAVRŠNOG MAGISTARSKOG RADA – Sabina Selesković, BA

UNIVERZITET U TUZLI
EKONOMSKI FAKULTET

 

O B J A V L J U J E

 

Kandidatkinja Sabina Selesković, BA, javno će braniti završni magistarski rad pod naslovom Uticaj revizije javnog sektora na efikasnost upravljanja grantovima u Federaciji Bosne i Hercegovine, dana 07.10.2024. godine u 11,00 sati na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, pred Komisijom u sastavu:

 

  1. dr.sc. Selma Novalija Islambegović,redovni profesor za užu naučnu oblast „Računovodstvo“, Ekonomski fakultet Univerziteta u Tuzli, predsjednik;
  2. dr.sc. Amra Gadžo,vanredni profesor za užu naučnu oblast „Računovodstvo“, Ekonomski fakultet Univerziteta u Tuzli, mentor i član;
  3. dr.sc. Meldina Kokorović Jukan,vanredni profesor za užu naučnu oblast „Finansije i finansijska politika“, Ekonomski fakultet Univerziteta u Tuzli, član.
  • sc. Srđan Lalić, vanredniprofesor – zamjenski član

(Katedra za računovodstvo, reviziju i finansije, uža naučna oblast “Revizija i računovodstvo” na Ekonomskom fakultetu Brčko Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

Završni magistarski rad može se pogledati u Sekretarijatu Fakulteta radnim danom od 10,00 do 14,00 sati.

Pristup javnosti je slobodan.

 

REZIME RADA

Svake godine, značajan iznos budžetskih sredstava institucija koje u svojoj nadležnosti imaju dodjelu grantova, izdvaja se za  ovu namjenu. Također, u medijima se vrlo često govori o tome kako ova sredstva predstavljaju sredstvo kupovine glasova. Samim tim, zbog značajnog iznosa kao i interesa javnosti, tekući i kapitalni grantovi predstavljaju neizostavan revizorski proces u obavljanju revizije finansijskih izvještaja i revizije usklađenosti poslovanja institucija sa zakonima i drugim propisima. Predmet istraživanja ovog magistarskog rada jeste utvrditi kakav je i koliki utjecaj revizije javnog sektora na efikasnost upravljanja grantovima koje dodjeljuju institucije u Federaciji BiH različitim pravnim i fizičkim licima, udruženjima, neprofitnim organizacijama i sl.

Izvršena je analiza revizorskih izvještaja federalnih i kantonalnih ministarstava koja vrše dodjelu grantova, za vremenski period od 2010. do 2020. godine, te analizirane sve date i realizovane preporuke koje se odnose na planiranje sredstava grantova, raspodjelu korisnicima sredstava, nadzor nad namjenskim utroškom sredstava, izvještavanje nadležnih institucija o realizaciji sredstava grantova i ispravno knjigovodstveno evidentiranje. Također, korištena su dva anketna upitnika, jedan za revizore koji provode reviziju u Uredu za reviziju institucija u FBiH i jedan za subjekte revizije iz odabranog uzorka.

Na osnovu provedenog istraživanja potvrđena je glavna istraživačka hipoteza koja glasi: Kontinuirano obavljanje revizije javnog sektora doprinosi efikasnijem upravljanju grantovima, te većem nivou usklađenosti sa zakonskim i podzakonskim propisima.

Broj datih preporuka vezanih za tekuće i kapitalne transfere od 2010. do 2020. godine se postepeno smanjivao, što govori o uticaju koji revizija ima na upravljanje grantovima u javnom sektoru. Broj datih preporuka se za 10 godina smanjio za 75 %. Provedeno istraživanje je pokazalo da su nepravilnosti u upravljanju grantovima u periodu od 2010. do 2020. godine utjecale na mišljenja revizije o finansijskim izvještajima i pravilnosti poslovanja. U periodu od 10 godina, smanjio se broj institucija kod kojih su propusti u upravljanju grantovima uticali na dato mišljenje o finansijskim izvještajima i na mišljenje o usklađenosti poslovanja institucije sa zakonskim i ostalim propisima koje je obavezna primjenjivati.

Utvrđena su područja za daljnja ispitivanja a odnose se na razloge zbog kojih tužilaštva ne provode istrage po revizorskim izvještajima, da li se i na koji način sankcionišu rukovodioci subjekata revizije kod kojih su utvrđene značajne nepravilnosti u upravljanju grantovima, te efekti donesenih novih Smjernica o minimalnim standardima dodjele budžetskih sredstava putem transfera i subvencija u FBiH.

Ključne riječi: revizija, javni sektor, grantovi, izvještaj o finansijskoj reviziji, preporuke