UNIVERZITET U TUZLI
EKONOMSKI FAKULTET
O B J A V L J U J E
Kandidatkinja Adisa Jusufović BA oec., javno će braniti završni magistarski rad pod naslovom “Mogućnost primjene Beneish M-score modela za provjeru stepena prevara u finansijskih izvještajima javnih preduzeća u FBiH”, dana 01.11.2024. godine u 11,00 sati na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Tuzli, pred Komisijom u sastavu:
- Sc.Sado Puškarević, redovni profesor za užu naučnu oblast „Računovodstvo“,
Ekonomski fakultet Univerziteta u Tuzli, predsjednik;
- Dr. Sc.Amra Gadžo, vanredni profesor za užu naučnu oblast „Računovodstvo“, Ekonomski fakultet Univerziteta u Tuzli, mentor i član;
- Dr. Sc. Selma Novalija Islambegović, redovni profesorza užu naučnu oblast
„Računovodstvo“, Ekonomski fakultet Univerziteta u Tuzli, član.
Za zamjenika članova Komisija iz prethodnog stava ovog člana imenuje se dr. sc. Meldina Kokorović Jukan, redovni profesor za užu naučnu oblast”Finansije, bankarstvo i osiguranje” na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Tuzli.
Završni magistarski rad može se pogledati u Sekretarijatu Fakulteta radnim danom od 10,00 do 14,00 sati.
Pristup javnosti je slobodan.
SAŽETAK
Finansijske prevare u javnim preduzećima su kompleksan problem koji može imati ozbiljne posljedice po ekonomiju i društvo. Javna preduzeća, kao subjekti od javnog interesa, često su izložena pritiscima da ostvare određene finansijske rezultate. Ovo može dovesti do različitih oblika finansijskih malverzacija, uključujući manipulaciju finansijskim izvještajima, pronevjeru sredstava, korupciju ili sukobe interesa. Stoga je predmet istraživanja završnog magistarskog rada mogućnost upotrebe parcijalnih pokazatelja Beneish M-score modela za otkrivanje netačnih finansijskih izvještaja u javnim preduzećima Federacije Bosne i Hercegovine. Cilj je bio provjeriti kolika je predikciona sposobnost u otkrivanju netačnih finansijskih izvještaja za osam parcijalnih pokazatelja koji se temelje na dvadeset četiri bilansne pozicije. Centralna istraživačka hipoteza glasi: „Postoji pozitivna korelacija između parcijalnih pokazatelja Beneish M-score modela i datog mišljenja revizora o finansijskim izvještajima javnih preduzeća u FBiH“. Empirijsko istraživanje je realizovano na osnovu prikupljenih podataka iz dvjesto finansijskih izvještaja javnih preduzeća FBiH te pripadajućih izvještaja finansijske revizije objavljenih od strane Ureda za reviziju institucija u Federaciji BiH. Rezultati istraživanja upućuju da osam parcijalnih pokazatelja Beneish M-score modela može biti korišteno za predikciju netačnih finansijskih izvještaja sa vrlo visokim stepenom tačnosti, obzirom da je u ponovljenim postupcima maksimalno odstupanje bilo svega 2%. Također, utvrdili smo i kojih sedam bilansnih pozicija imaju najveću predikcionu sposobnost.
Ključne riječi: detekcija netačnih finansijskih izvještaja, javna preduzeća, forenzičko računovodstvo, pokazatelji Beneish M-Score modela.